Almanya’da okullar açılıyor: Öğretmenler ve veliler kaygılı

Almanya’da okullar açılıyor: Öğretmenler ve veliler kaygılı

Almanya’da bazı eyaletlerde yaz tatili yakında sona erecek. Velilerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin ortak sorusu şu: Eğitim koronaya dayanıklı mı?

Federal Almanya bazı eyaletlerde yeni öğrenim yılına dönüş yapmaya hazırlanırken, korona salgınının ortasında okullarda normal müfredata dönmenin mümkün olup olmadığı tartışılıyor. 

Alman Öğretmenler Birliği’ne göre okullar yeni döneme  yeterince hazır değil. Alman Basın Ajansı DPA’ya konuşan  Birlik Başkanı Heinz-Peter Meidinger “büyük bir karmaşadan” endişe ettiklerini dile getirdi. Federal Veli Konseyi Başkanı Stephan Wassmuth koronavirüs nedeniyle okulların tekrar kapatılmasının mümkün olabileceğini belirterek “Hiçbir şey yeni dönemde planlandığı gibi gitmeyecek” dedi. 

Eyaletler normal eğitim sistemine dönüş için hazırlıklarında Alman Tabipler Birliği’nden ise destek alıyorlar. Tabipler Birliği  Başkanı Klaus Reinhardt, uzun bir süre boyunca gereken eğitimi salgın yüzünden alamayan öğrencilerin fiziksel ve psikolojik gelişimleri açısından olumsuz etkilendiğini belirtti. Reinhardt, “Okullar mümkün olduğunca geniş bir alanda çocukların yararına planlama yapabilmeleri için desteklenmeliler” dedi.

SOSYAL MESAFE YOK

Baden-Württemberg önümüzdeki perşembe günü yaz tatiline çıkan son eyalet.  Mecklenburg-Vorpommern’de ise ders yılı ertesi pazartesi başlayacak. Kısa bir süre sonra da birkaç eyalette daha eğitim başlıyor. Yazdan önce ise eyaletlerin eğitim bakanlıkları, süreç izin verdiği sürece “normal” eğitime geçilmesi ve sosyal mesafe kuralından vazgeçilmesi konusunda görüş birliğine vardılar. Eğitim bakanları temmuz ortasında yeni bir hijyen konsepti sundular.

ÖĞRETMENLER ENDİŞELİ

Alman Öğretmenler Birliği Başkanı Meidinger, öğretmenlerin sosyal mesafe kurallarının kaldırılması ile risk altında olduklarına işaret etti. Eğitim sendikaları da öğretmenlerin yüzde 20’sinin risk grubu içinde bulunduğunu bildirdi.  Sendika temsilcileri, eğitim bakanlıklarının hijyen konseptinden yer alan “sınıfların sık sık ve yoğun bir şekilde havalandırılması”  önerisinin ise yetersiz olduğunu kaydettiler. 

Meidinger konuya ilişkin de endişeleri olduğunu belirterek, “Birçok okulda, üst katlardaki sınıfların pencereleri güvenlik önlemleri nedeniyle açılamıyor. Sadece aralanabiliyor. Ayrıca tedbirler çerçevesinde önerilen  sabit öğrenme grupları fikri sadece ilkokullarda uygulanabilir. Lise düzeyinde ise neredeyse hiç mümkün değil” dedi.

OKULLAR YENİDEN KAPANABİLİR

Veli derneklerinin çatı örgütü Federal Veliler Konseyi Başkanı Wassmuth, velilerin de güvenli ve kapsamlı eğitim sistemine dönülmesini arzu ettiğini belirtti. Wassmuth  “Ancak salgın dolayısıyla bölgelerde  okulların kapanması da beklenebilir.  Eyaletlerin sınıfta ve uzaktan öğrenmenin bir karışımını içeren  ‘B senaryosu’ olmalıdır. Eğer bu konuda hazırlanmadıysalar bu büyük bir  ihmalkârlıktır ve öğrencilere karşı bir harekettir” diye konuştu.

+49 – BERLİN

FOTO: Paul Zinken / DPA

HABERE YORUM KAT