Almanya'da "öksürenlerin" sayısı artıyor: Bu belirtiler varsa "Boğmaca" olabilirsiniz

Almanya'da "öksürenlerin" sayısı artıyor: Bu belirtiler varsa "Boğmaca" olabilirsiniz

Almanya'da boğmaca vakaları artıyor. Hastalık, aşılanmış çocukların yanı sıra ergenlerde ve yetişkinlerde genellikle sadece uzun süren bir öksürük olarak kendini gösteriyor.

Tüm vücudu sarsan şiddetli bir öksürük: Bu yıl Almanya'da özellikle çok sayıda insan boğmacaya yakalanıyor. Bunun muhtemelen birkaç nedeni var. Robert Koch Enstitüsü'nden (RKI) çocuk doktoru ve epidemiyolog Viktoria Schönfeld, “Her üç, dört ya da beş yılda bir önemli ölçüde daha yüksek sayılarla sonuçlanan doğal dalgalanmalar var. Şu anda böyle bir duruma giriyor olmamız mümkün” dedi. Schönfeld'e göre, koronavirüs pandemisinden sonra yakalama etkileri ve daha sık boğmaca testleri de var.

HASTALAR ÜÇ AŞAMADAN GEÇİYOR

RKI'ye göre, son derece bulaşıcı olan hastalık, aşılanmış çocukların yanı sıra ergenlerde ve yetişkinlerde genellikle sadece uzun süren bir öksürük olarak kendini gösteriyor.

RKI'ye göre hastalık aşılanmamış kişilerde üç aşamada ilerleiyor:

- İlk bir ile iki hafta içinde soğuk algınlığı ve hafif öksürük gibi soğuk algınlığı benzeri semptomların yanı sıra hafif bir ateş görülür veya hiç ateş görülmez.

- Dört ile altı hafta süren ikinci aşamada, tipik spazmodik öksürük nöbetleri ortaya çıkar ve bu nöbetler nefes nefese kalma ile sonlanabilir. Öksürük nöbetlerine boğulma ve kusma eşlik edebilir, kusma özellikle küçük çocuklarda görülür. Bu evrede ateş de nadir görülür.

- Üçüncü aşamada hastalık yavaş yavaş azalır. Ancak rahatsız edici öksürük aylarca devam edebilir.

KOMPLİKASYONLARI NE

Altta yatan hastalığı olan kişilerde, yaşlılarda ve yeni doğan bebeklerde komplikasyonlar ortaya çıkabilir. "Pnömoni" en yaygın komplikasyondur. Hastalığa yakalanan bebeklerin ve yaşlıların yüzde on kadarı bu durumdan etkileniyor. Diğer olası komplikasyonlar arasında sinüs ve kulak enfeksiyonları, idrar kaçırma ve özellikle şiddetli öksürük nöbetleri sırasında fıtıklar ve kaburga kırıkları yer alır.

Bu nedenle Aşı Daimi Komitesi (Stiko) tüm çocuklar ve bebekler için, genellikle tetanos, difteri ve boğmacaya karşı üçlü aşı olarak yaşamın ilk yılında üç doz şeklinde uygulanan aşılamayı öneriyor.

Bağışıklığın kalıcı olabilmesi için aşının okul öncesi ve ergenlik çağında ve yetişkinlikte takviye edilmesi gerekiyor. Stiko'nun tavsiyesine göre bu, her 10 yılda bir yapılması gereken bir sonraki tetanoz ve difteri aşısı ile birlikte yapılmalıdır. Boğmaca aşısı tek başına değil, sadece karma aşı olarak mevcuttur.

Bu arada, boğmaca enfeksiyonu ömür boyu bağışıklık oluşturmaz. RKI'ye göre, iyileşenler en fazla 10 ile 20 yıl boyunca yeniden enfeksiyona karşı korunmalıdır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT