Almanya'da o ürün marketlerden tek tek toplatılıyor: Üründe böcek ilacı tespit edildi

Almanya'da o ürün marketlerden tek tek toplatılıyor: Üründe böcek ilacı tespit edildi

Almanya’da marketlerde satılan Onkel-Şahingöz marka börülce paketi içerisinde böcek ilacı tespit edildiği için geri toplatılıyor.

Almanya’da geri çağrılma vakaları yaşanmaya devam ediyor. Bu sefer yetkililer, marketlerde satılan Onkel-Şahingöz börülce için geri çağrılma uyarısı verdi. Üründe böcek ilacı tespit edildi.

Onkel-Sahingöz GmbH son kullanma tarihi 03.2025 olan 1 kg'lık paketlerde satılan börülce ürününü geri çağırdığını bildirdi. Üründe maksimum klorpirifos(tarım ilacı) seviyesinin aşıldığı tespit edildi. Ürünün tüketimi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Geri çağrılan ürünün bilgileri:

Ürün adı: Dere börülce

Ambalaj birimi: 1 kg

Son kullanma tarihi: 03.2025

Üretim tarihi: 03.2023

Parti numarası: L 130323

Müşteriler etkilenen ürünü ilgili marketlere iade edebilirler.

KLORPİRİFOS NEDİR?

Bebek ve çocuklarda hormonal sistem bozukluklarına ve nöro-davranışsal gelişimde çeşitli sorunlara yol açabileceği çok sayıda bilimsel yayında belirtilen klorpirifosu, Avrupa Birliği, 2016 yılı Ocak ayında büyük ölçüde yasaklayan bir karar almıştı. Özellikle meyvelerde olmak üzere gıda ürünlerinin çoğunluğunda klorpirifos-etil için maksimum kalıntı değeri, bir kilo üründe 0.01 miligram olarak belirlendi. Bu değer analiz yöntemleri ile belirlenen en düşük miktara karşılık geliyor ve pratik olarak bakıldığında klorpirifos kullanımının yasaklanması anlamına geliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT