Almanya'da o sokak yeniden gündemde: Gözler belediye başkanına çevrildi

Almanya'da o sokak yeniden gündemde: Gözler belediye başkanına çevrildi

Almanya'da Nazi SA birliklerinin üyesi olduğu bilinen Wilhelm Burkhardt'ın adının bir sokağa verilmesi yeniden tepkilerin odağında. Belediye "Burkhardt'ın Nazi olduğunu bilmiyorduk" derken, bilirkişi raporu bekleniyor.

Almanya'nın Bavyera eyaletinde bulunan Franconia'da bir caddeye Nazi SA birliği üyesi Wilhelm Burkhardt'ın adı verildi.

Şiddet yanlısı SA birliklerinin eski bir üyesinin adının bir caddeye verilmesine yönelik yoğun eleştirilere rağmen, tabelalar Allersberg pazar kasabasındaki Wilhelm-Burkhardt-Straße'de asılı duruyor.

Belediye'nin ilk Belediye Başkanı Daniel Horndasch (partisiz) Salı günü yaptığı açıklamada "Cadde 2021'den beri bu isimle anılıyor. Diğer nihai geliştirme önlemleri gibi, tabelaların sahaya dikilmesi de, sakinlerin de hakkı olan yeni geliştirme alanındaki kalan çalışmaların bir parçasıdır" ifadelerini kullandı.

"OLAĞANÜSTÜ HİZMETLERİ OLDU"

1945'te kısa bir süre Allersberg belediye başkanlığı yapan Wilhelm Burkhardt, Naziler döneminde, faşist SA birliklerinin bir üyesiydi.

Horndasch'a göre belediye, sokak ismi lehine karar verildiğinde bunun farkında değildi. Horndasch geçen yıl, toplumdan ya da eyalet hükümetinin antisemitizmden sorumlu komiseri Ludwig Spaenle'den (CSU) gelen eleştirileri haberleştiren bazı medya kuruluşlarına Burkhardt'ın zor bir dönemde kasabaya olağanüstü hizmetler sunduğunu öne sürmüştü.

Durum, kamuoyunda ciddi tepkilerle karşılanırken, konuya dair bilirkişi değerlendirmelerine başvurulacağı ve sokak adı hakkında gelecek raporlarla karar verileceği belirtildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT