Almanya'da o bölge kendi kararın verdi: Mültecilere özel kart

Almanya'da o bölge kendi kararın verdi: Mültecilere özel kart

Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Ortenau bölgesi, Salı gününden itibaren mülteciler için ilk ödeme kartlarını çıkarmak istiyor. Göç departmanı başkanı Alexandra Roth, "Bekleyip görmek istemedik, hemen başlamak istedik" dedi.

Mültecilere yönelik ödeme kartları konusundaki tartışmalar Almanya genelinde halen devam ediyor.

Ren ve Kara Orman arasındaki Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Ortenau bölgesi, bu Salı gününden itibaren mülteciler için ilk ödeme kartlarını çıkarmak istiyor. Göç departmanı başkanı Alexandra Roth, Offenburg'da Alman Basın Ajansı'na yaptığı açıklamada "Bekleyip görmek istemedik, hemen başlamak istedik" dedi. Nüfusu 430.000'in üzerinde olan bölge, bu yenilikle güneybatıda öncü olduğunu söylüyor.

PARA TRANSFERİ MÜMKÜN DEĞİL

Ulusal siyasi tartışmalarda zaman zaman talep edilenin aksine, kart herhangi bir koşula tabi değil. Roth, "Şu anda kart, nakit para yerine geçiyor" dedi. Mülteciler banka kartını perakende satış noktalarında ödeme yapmak ve bankamatiklerden para çekmek için kullanabiliyor, ancak para transferi mümkün değil.

Alıcılara doğrudan nakit ödeme yapılması, güvenlik de dahil olmak üzere idare için çok fazla çaba ve yüksek maliyetle ilişkili. Ayrıca konaklama merkezlerinde hırsızlık riski de bulunuyor.

AİLE BAŞINA BİR KART

Roth, "Bunu bir bölge olarak kendimiz için yapıyoruz" derken, "Tüm seçenekleri açık tuttuk. Eğer federal ve eyalet hükümetlerinden belirli talepler gelirse, kart her an uyarlanabilir" dedi. Bölgeye göre bu tür haritalar Hannover ve Leipzig gibi büyük şehirlerde de mevcut.

Kasım ayı başında federal ve eyalet hükümetleri, Ocak ayı sonuna kadar mültecilere yönelik bir ödeme kartı için ülke çapında tek tip standartlar için öneriler geliştirmeyi kabul etti. Özellikle FDP, koruma arayan insanların Almanya'daki devlet desteğinden geldikleri ülkedeki akraba ve arkadaşlarına para transfer etmelerini önlemek için bu yönde kampanya yürüttü.

Ortenau bölgesinde "SocialCard" adı verilen kart, Almanya'da henüz kendi banka hesabı olmayan yaklaşık 300 ile 400 mülteci için tasarlandı. Roth, kartın ana sağlayıcı Visa'nın logosunu taşıdığını ve kullanıcıları damgalamaktan kaçınmak için görsel olarak nötr olduğunu söyledi. Akıllı telefonlar için dijital bir versiyonu da var. Her alıcının paranın yatırılacağı bireysel bir kartı bulunuyor. Aileler için ortak bir kart da mevcut.

"HESAP GEÇMİŞLERİNİ GÖREMİYORUZ"

Roth, idarenin kredi bakiyesiyle ne yapıldığını kontrol edeceği yönündeki korkulara karşı çıktı:

"Kimin neyi ne zaman aldığına dair bir takip yok. Sadece kredi bakiyesini görebiliyoruz ama hesap geçmişlerini göremiyoruz. Bunun için ne bir neden ne de yasal bir dayanak var."

Bölge idare ofisine göre, ödeme kartının nasıl kullanılabileceğini belirlemek genellikle mümkün, örnek olarak kumar hariç tutulabilir.

YENİ TESİSLER ARANIYOR

Yaklaşık 2,000 mülteci Ortenau bölgesindeki konaklama yerlerinde yaşıyor. Roth'un belirttiğine göre, ülkenin diğer bölgelerinde olduğu gibi, bu insanların barınması için yeni tesisler aranıyor.

Neredeyse tüm federal eyaletler sığınmacılar için bir ödeme kartı sunmak üzere birlikte çalışmak istiyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT