Almanya'da "Noel ikramiyesinde vergi" tartışması başladı

Almanya'da "Noel ikramiyesinde vergi" tartışması başladı

Almanya'da birçok çalışan, Kasım maaşlarıyla birlikte özel bir ödeme olan Noel ikramiyesini almanın sevincini yaşıyor. Öte yandan bu özel ödemenin vergilendirilip vergilendirilmemesi konusu gündeme geldi...

Almanya'da Noel ikramiyeleri, genellikle düzenli olarak ödenmeyip miktarı yıldan yıla değiştiği için vergi açısından düzenli bir maaş olarak kabul edilmez. Bu ödemeler, kıdem tazminatı ve tatil ücreti gibi "diğer ücret" kategorisine girmekte ve buna göre vergilendirilir.

VERGİ NEDENİYLE ÖZEL ÖDEME AZALABİLİR

Maaşla birlikte Noel ikramiyesi ödenmesi, vergi oranlarının artmasına ve dolayısıyla net miktarın beklenenden daha az olmasına neden olabilir. Gelir vergisi, dayanışma ek ücreti ve kilise vergisi gibi kesintilerin artmasıyla birlikte, Noel ikramiyesinden geriye daha az bir miktar kalabilir. Ayrıca, sosyal güvenlik primleri (sağlık, bakım, emeklilik ve işsizlik sigortası) de Noel ikramiyesinden düşülebilir.

Kimse, Noel ikramiyesini alırken vergi sonuçlarını düşünmek ve sevdiklerine yeterli hediyeleri alabilmek için daha az bir miktarla karşılaşmak istemez. Bu nedenler Almanya'da uzmanlar doğru bir ödeme hesaplaması yapabilmek için vergi etkilerini dikkate almak önemli olduğunun altını çizdi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT