Almanya'da Noel arifesinde marketler açık olacak mı?

Almanya'da Noel arifesinde marketler açık olacak mı?

Bu sene Noel arifesinde son dakika alışverişleri pek mümkün olmayacak. Bunun nedeni ise arife gününün 24 Aralık 2023 Pazar gününe denk geliyor olması. Peki Noel arifesinde tüm süpermarketler ve indirim mağazaları kapalı mı olacak?

Bu yıl Noel arifesi 24 Aralık 2023 Pazar gününe denk geliyor. Peki bu Pazar günü tüm marketlerin kapalı olacağı anlamına mı geliyor? Bu konuyla ilgili Mağaza Kapanış Saatleri Yasası'nın (LadSchlG) 15. Bölümünde "24 Aralık'ın Pazar gününe denk gelmesi halinde" mağaza açılış saatleri tekrar düzenlenebilir yazıyor. .

HANGİ MARKETLER KAPALI OLACAK?

Lidl: Market sözcüsü yaptığı açıklamada, "Almanya'daki Lidl 24 Aralık Pazar günü mağazalarını kapalı tutacak" dedi. Ancak tren istasyonları gibi özel yerler bu açıklamadan muaf tutulacak.

Kaufland: Mağazalar kapalı kalacak. Bir Kaufland sözcüsü IPPEN.MEDIA'ya yaptığı açıklamada, "Kaufland mağazalarımız bu yıl 24 Aralık'ta açık olmayacak, böylece çalışanlarımız yoğun bir satış haftasının ardından Noel arifesini aileleri ve arkadaşlarıyla huzur içinde kutlayabilecekler" dedi.

Rewe: Mağaza sözcüsü yaptığı açıklamada, "Rewe mağazaları Noel arifesinde kapalı olacak" dedi. Bunun tek istisnası Köln/Bonn ve Düsseldorf havalimanlarındaki Rewe mağazaları ve tren istasyonlarındaki Rewe to-go mağazaları olacak.

Penny: Bir sözcünün IPPEN.MEDIA'ya verdiği bilgiye göre Penny de "Noel arifesinde mağazalarını kapalı" tutacak.

Aldi Nord: Mağazaların çoğu kapalı kalacak. Şirket ayrıca şu açıklamayı yaptı: "Bäderregel olarak adlandırılan uygulamanın geçerli olduğu Schleswig-Holstein, Mecklenburg-Vorpommern ve Aşağı Saksonya'daki münferit mağazalar istisna olacak.”

Aldi Süd: IPPEN.MEDIA'nın sorusu üzerine bir sözcü, "24 Aralık Pazar gününe denk geldiği için tüm Aldi Süd mağazaları kapalı kalacaktır" dedi.

Ancak havalimanlarındaki ve tren istasyonlarındaki süpermarketler Noel arifesinde açık olacak. Her ne kadar 24 Aralık Pazar gününe denk gelse de, bu marketlerin 2023 Noel arifesinde saat 17:00'ye kadar açık kalmalarına izin verilecek.

ARTI49

HABERE YORUM KAT