Almanya'da milyonlarca Euro'luk dolandırıcılık yapan adam Kenya'da yakalandı

Almanya'da milyonlarca Euro'luk dolandırıcılık yapan adam Kenya'da yakalandı

Almanya'da milyonlarca Euro'luk dolandırıcılıktan aranan bir Danimarkalı Kenya'da tutuklandı.

Almanya'da toplam 85 milyon Euro'luk uluslararası bir KDV dolandırıcılığından sorumlu olduğu iddia edilen bir Danimarka vatandaşı geçen günlerde Kenya'da tutuklandı. Adam altı ay boyunca saklanmaya çalışmış ve Kenya'ya kadar kaçmıştı. Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Kriminal Dairesi (LKA NRW) yaptığı basın açıklamasında, şahsın kendi akrabalarından gelen ihbarlar sayesinde nihayet izinin sürüldüğünü ve tutuklandığını duyurdu.

Tutuklama, şüphelinin eşiyle buluşmayı planladığı Kenya'daki güvenlik yetkilileri tarafından Mayıs ayı sonunda gerçekleştirildi. Şüpheli daha önce birkaç ay boyunca gözetim altında tutulmuştu. Çeşitli Avrupalı ve Afrikalı güvenlik makamları yakın işbirliği içinde çalıştılar. Bunlar arasında Avrupa Savcılığı (EPPO), Danimarka güvenlik güçleri, Nürnberg vergi soruşturma departmanı, Federal Kriminal Polis Ofisi ve Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Kriminal Polis Ofisi yer aldı.

KİLİT ROL OYNUYOR

Soruşturmalar Hamburg'daki EUStA merkezi tarafından Goliath kod adı altında yürütüldü. Şüphelinin, büyük bir kısmı Kuzey Ren-Vestfalya'da olmak üzere, yasadışı tüketici elektroniği işlerini yürüten bir suç örgütünde kilit rol oynadığı iddia ediliyor.

Şüphelinin kaçışı, 22 Kasım 2023 tarihinde Danimarka, Düsseldorf ve Dortmund'da derneğine yönelik bir polis operasyonunun ardından başlamış ve bu operasyon sırasında bir başka şüpheli asli fail de tutuklanmıştı.

Kenya'nın başkenti Nairobi'de bir haftadan uzun bir süre cezaevinde kaldıktan sonra Almanya'ya getirilen Danimarkalı, Frankfurt Havalimanı'nda tutuklandı. Şüpheli şu anda gözaltında tutuluyor. Avrupa tutuklama emri EPPO'nun talebi üzerine çıkarıldı ve LKA NRW tarafından uygulandı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT