Almanya'da "Mart kışı" kapıda: "Soğuk şoku"na hazır olun!

Almanya'da "Mart kışı" kapıda: "Soğuk şoku"na hazır olun!

Almanya'da Mart ayı bu yıl oldukça soğuk geçebilir. Hava durumu uzmanları, "Mart kışı giderek yaklaşıyor" dedi.

Almanya'da Şubat ayında bir süre daha ılıman sıcaklıklar ve güneş ışığı olacak, ancak ardından hava zaman zaman tekrar çok daha soğuk olacak. Mart ayı da bu yıl oldukça soğuk geçebilir.

Wetter.net'ten meteorolog Dominik Jung, Şubat ayının Mart ayından bile daha sıcak geçebileceğini öngördü. Hava durumu uzmanı, "Mart kışı giderek yaklaşıyor" dedi. Bu, kışın geç başlaması anlamına geliyor. Mart ayında kar yağışı da nadir değil, zira bazı bölgelerde kar yağması epey muhtemel.

"SOĞUK ŞOKU"

Şubat ayı şu anda ortalama 6,6 derecelik bir sıcaklığa sahipken, 1991'den 2020'ye kadar Mart ayı için ortalama sıcaklık sadece 4,6 dereceydi. Şubat ayı bu yıl özellikle ılıman geçtiği için Jung gerçek bir "soğuk şokundan" bahsediyor.

Mart ayının ülkenin büyük bölümünde iklim ortalamasından 0,5 ile 1 derece daha sıcak geçeceği tahmin edilse de, baharın ilk ayının Şubat ayından daha soğuk geçmesi muhtemel. Ancak Kuzey ve kuzeybatıda Mart ayı normalden daha kurak bile geçebilir.

RAHATSIZ BİR BAHAR YAŞANACAK

Ilıman hava kütleleri şu anda Orta Avrupa'yı kasıp kavuruyor. Bu da özellikle Şubat ayının önümüzdeki günlerinde bahar benzeri sıcaklıklar anlamına geliyor. Jung, "Yılın bu zamanı için alışılmadık derecede ılıman olmaya devam edecek" diyor. Alman Hava Durumu Servisi (DWD), yağmura rağmen Breisgau'da 19 dereceye kadar sıcaklık bekliyor.

Hava Şubat ayının sonunda değişmeye hazırlanıyor. DWD'ye göre sıcaklıkların "öncekinden biraz daha soğuk" olması bekleniyor. Termometre ülkenin merkezinde dört ile altı derece arasında düşecek. Birçok yerde hafif yağış da bekleniyor. Bazı bölgelerde geceleri don olabilir, bu da olası bir Mart kışının bir başka göstergesidir. 100 yıllık takvim bu yıl rahatsız bir bahar yaşanacağını öngörüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT