Almanya'da market "devrimi": Artık Pazar günleri de açık olabilirler

Almanya'da market "devrimi": Artık Pazar günleri de açık olabilirler

Yasada yapılan bir değişiklik, asırlık bir geleneğe yakında son verebilir. Süpermarketlerin Pazar günleri açılmasına izin verilecek.

Almanya'da hangi dükkanların Pazar günleri açık olabileceği "Dükkan Kapanış Saatleri Yasası" ile düzenleniyor. Mevcut koşullar altında bu sayı çok az. Ancak Hessen eyaletinde yasada yapılacak önemli bir değişiklik, yakında çok daha fazla sayıda mağazanın Pazar günleri açılmasına izin verilmesinin temellerini atabilir.

Almanya'da Dükkan Kapanış Saatleri Yasası 1900 yılından beri yürürlüktedir, ancak bu süre zarfında dükkanların daha uzun süre açık kalmasına izin veren bazı değişiklikler yapılmıştır. Yasada bazı istisnalar da bulunuyor. Örneğin fırınlar, benzin istasyonları ve eczaneler yasada belirtilen zaman dilimi dışında da açılabilir. Ancak bu durumda bile koşullar ve uzatılmış açılış saatleri sıkı bir şekilde düzenleniyor.

YASA DEĞİŞİKLİĞİ HAYATA GEÇERSE ÜLKE ÇAPINDA ETKİSİ OLACAK

Şimdi bu istisnalara bir yenisi daha ekleniyor. ARD'nin haberine göre, Hessen'de iktidardaki CDU ve SPD ile muhalefetteki FDP'nin hazırladığı bir yasa tasarısı, personel olmadan idare edebilen bazı süpermarketlerin yakında Pazar günleri de açılabilmesini öngörüyor. Yasa değişikliği hayata geçirilirse, bunun eyalet sınırlarını aşan sonuçları olabilir. Bunun nedeni sadece insanların boş zamanlarında alışveriş yapmak için Rheinland-Pfalz'dan Hessen'e seyahat edebilecek olmaları değil.

Yasada yapılan değişiklik, diğer federal eyaletlerin de yakında aynı şeyi yapması için bir test çalışması haline gelebilir. Diğer eyaletler halihazırda olası değişiklikleri inceliyor. Ancak yasa tasarısı birkaç kısıtlamayı saklı tutuyor. Örneğin, sadece sahada personel gerektirmeyen süpermarketlerin açılmasına izin verilecek. Bunlar genellikle müşterilerin kendilerine yardım edebilecekleri teo ve Co. gibi tam otomatik süpermarketlerdir.

Personelsiz konseptin yanı sıra bir diğer koşul da mağazaların maksimum 120 metrekare satış alanına sahip olmasıdır. Ürün yelpazesinde de kısıtlamalar var: Gıda, hijyen ürünleri ve bazı ev eşyaları gibi sadece günlük ürünlere izin veriliyor. Bu da alışveriş arabasına konulabilecek ürünlerin seçimini sınırlıyor.

DEĞİŞİKLİK İSTEĞİ

Mecklenburg-Vorpommern, dükkanların kapatılmasına ilişkin yasanın değiştirilmesinde öncü bir rol oynuyor. Bu yasa Şubat 2024'te burada kabul edilmişti. Hessen'in yanı sıra Aşağı Saksonya ve Bavyera da Pazar alışverişini destekliyor. Bu değişiklik dalgasının nedeni ne?

CDU'nun Hessen'deki ekonomi politikası sözcüsü Heiko Kasseckert, önceki düzenlemenin “esneklik, boş zaman davranışlarındaki değişiklikler ve aynı zamanda iş dünyasındaki değişikliklerle karakterize edilen insanların mevcut yaşam koşullarına artık adalet sağlamadığını” açıklıyor. Ancak yasa, çalışılmayan Pazar gününün sonu anlamına gelmemelidir. Pazar günü gelecekte de net kurallarla korunmaya devam edecek.

ARTI49

HABERE YORUM KAT