Almanya'da "maliyetler çok yüksek" diyen hamburgerci dükkanları kapatıyor

Almanya'da "maliyetler çok yüksek" diyen hamburgerci dükkanları kapatıyor

Bavyera'daki aile işletmesi olan bir hamburgercinin sonu: "Mam Mam" kârlı olmadıkları için dükkânları kapatıyor.

Bir aile işletmesi olan Bavyeralı burger zinciri küçülüyor. "Mam Mam Burger" Nisan ayında Fürth'teki şubesini kapattıktan sonra şimdi de Bamberg şubesini kapatıyor.

Ancak müşteriler burgerlerden tamamen mahrum kalmayacak: Nürnberg, Erlangen, Würzburg ve Bayreuth'daki şubeler şimdilik açık kalacak. Kapatılan şubelerdeki bazı çalışanlar orada çalışmaya devam edebilecek. Diğerleri ise yeni iş arayışına girmek zorunda kalacak.

EN AZ KARLI OLAN ŞUBESİNİ KAPATTI

"Mam Mam" yedi yıldır Fürth'te, 2022'den bu yana da Bamberg'de et ızgara yapıyor. Merkur'a göre şirket kurucularının bu kararı almalarının birkaç nedeni var. Genel Müdür Maximilian Demirkazik, “Küçük bir aile şirketi olarak, çalışan eksikliği, KDV'deki artış ve sürekli artan maliyetler gibi birçok zorlukla karşı karşıyayız” diyor. Şirket bu nedenle küçülmek istedi ve en az kârlı olan iki şubesini kapattı.

Almanya'daki birçok restoran şu anda sadece yüksek maliyetlerden değil, aynı zamanda personel eksikliğinden de mustarip. Zaman zaman, kalifiye personel bulamadıkları için restoranların kapanmak zorunda kaldığına dair haberler geliyor. Otel ve restoranlardaki personel açığı çok büyük.

“Mitteldeutsche Zeitung” gazetesi Mart ayında ülke çapında yaklaşık 100.000 çalışan açığı olduğunu bildirdi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT