Almanya'da "kuş gribi" alarmı: Binlercesi öldürüldü!

Almanya'da "kuş gribi" alarmı: Binlercesi öldürüldü!

Brandenburg'daki bir çiftlikte kuş gribi tespit edildi. Önlem olarak binlerce kuş öldürüldü. Hastalığın yayılma riskinin "yüksek" olduğu bildirildi.

Almanya'nın Brandenburg eyaletinin kuzeybatısında bulunan Ostprignitz-Ruppin bölgesindeki bir çiftlikte kuş gribi tespit edildi

Brandenburg'da bu sonbaharda görülen ilk vaka!

11.500'Ü ÖLDÜRÜLDÜ!

Potsdam'daki Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre, hindilerde kuş gribi patojeni H5N1 doğrulandı. Veterinerlik bürosunun talimatı üzerine kuşların yaklaşık 11.500'ü öldürüldü. Bir sözcüye göre bunlar, enfekte hindilerle temas etmiş olabilecek hayvanlardı.

Tüketicinin Korunmasından sorumlu Devlet Bakanı Antje Töpfer yaptığı açıklamada, "Hastalık birkaç haftadır yabani kuşlarda ve ayrıca komşu eyaletlerdeki ve Avrupa genelindeki kümes hayvanı sürülerinde giderek daha fazla görülüyor" dedi. Hastalığın bir çiftliğe taşınma riskinin "yüksek" olduğu aktarıldı.

KORUMA BÖLGESİ OLUŞTURULDU

Önlem olarak, sorumlu veterinerlik ofisi şimdi çiftliğin etrafında üç kilometrelik bir yarıçap içinde bir koruma bölgesi oluşturdu. Ayrıca Havelland ve Prignitz bölgelerinin yanı sıra Saksonya-Anhalt eyaletindeki Stendal bölgesine kadar uzanan on kilometrelik bir yarıçap içinde bir gözetim bölgesi bulunuyor. Bu bölgelerde kümes hayvancılığı için katı kısıtlamalar uygulanıyor.

KUŞ GRİBİ NEDİR

Kuş gribi, kuşların toplu ölümüne yol açabilen bir hayvan hastalığıdır.

Halk dilinde tavuk vebası veya kuş gribi influenza grubu virüs ile oluşan solunum ve sinir sistemi belirtileri ile görülen kanatlı hayvanların hastalığıdır.

Kanatlı hayvanlar (tavuk hindi vb.), hastalığa duyarlıdır ve hastalanır. Bu hayvanların vücut çıkartıları özellikle dışkı, nazal salgı ve tükürükleri ile temas etmiş yüzeylerden veya kontamine olmuş araç giysi vb. teması veya kontamine yüzeylerden havaya karışan virüs, solunum yolundan insana geçer.

İnsandan insana geçiş ise söz konusu değildir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT