Almanya'da kreş eksikliği her geçen gün artıyor

Almanya'da kreş eksikliği her geçen gün artıyor

Almanya'da pek çok ebeveyn çocuklarını kreşe göndermek istiyor ancak üç yaşın altındaki çocuklar için yüzbinlerce kreş eksikliği var.

Yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'da 3 yaş altı yaklaşık 300.000 çocuğun ebeveynleri, çocuklarını kreşe götürmek istemelerine rağmen son dönemde kreş bulamadılar.

Köln'deki Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) tarafından Cuma günü yayınlanan anketin yazarı Wido Geis-Thöne, çocuk bakım yeri için on yıldır yasal bir hak olmasına rağmen durumun hala istikrarsız olduğunu söyledi. Doğu ile Batı arasında büyük farklar var; Bremen ve Saarland'da ebeveynler özellikle zor zamanlar geçiriyor.

Geis-Thöne'nin açıkladığı gibi, Federal Aile İşleri Bakanlığı tarafından yaptırılan Alman Gençlik Enstitüsü tarafından yapılan bir ankete göre, üç yaşın altında çocukları olan ebeveynlerin neredeyse yarısı bir çocuk bakım yeri bulamıyor. Mart 2022 itibarıyla bu durum 299.000 civarında bakım açığına yol açıyor; bu da toplamda yedi çocuktan birinin kreşe gidemediği anlamına geliyor.

Araştırmaya göre, kreş açığının öngörülebilir gelecekte kapatılması pek mümkün görünmüyor. Vasıflı işçi sıkıntısı birçok kreş üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Ancak Almanya'da doğum oranlarındaki düşüşün gerilimin kademeli olarak azalmasına yol açması muhtemel. Öte yandan, göçün çok yüksek olduğu göz önüne alındığında çocuk sayısı da yeniden artabilir.

Geis-Thöne, "Siyasetçiler acilen harekete geçmeli, öğretmenlik mesleğini daha çekici hale getirmeli ve kreşleri tutarlı bir şekilde genişletmeli" diye talep etti. Araştırmaya göre eğitimci sayısı 2014'ten 2023'e kadar 503.000'den 715.000'e çıktı.

HABERE YORUM KAT