Almanya'da kötü ruh hali yayılıyor

Almanya'da kötü ruh hali yayılıyor

Bir ankete göre, pek çok Alman vatandaşı Almanya'daki kötü ruh halinden şikayet ediyor.

Alman vatandaşları geleceğe dair kötümser. Yakın zamanda yapılan bir ankette ankete katılanların yüzde 71'i bu ülkedeki yaşam standartlarının kötüleşeceğini beklediklerini söyledi. Çoğunluk zaten kişisel ortamlarındaki ruh halinde bir bozulma görüyor.

Her on Almandan yedisinden fazlası, ülkenin gelecekte bugünkünden daha kötü durumda olacağını düşünüyor. RTL ve ntv adına Pazartesi günü yayınlanan Forsa anketinde, ankete katılanların yüzde 71'i genç neslin gelecekte "daha kötü bir yaşam standardına" sahip olacağını söyledi .

Ankete katılanların yüzde 64'ü kişisel ortamlarındaki ruh halinin beş yıl öncesine göre daha kötü olduğunu söyledi. Doğu Almanya'da ise bu oran yüzde 70'ti. Özellikle FDP (yüzde 85) ve AfD (yüzde 84) destekçileri çevrelerinde kötü bir iklim algıladı.

Yaklaşık üçte biri (yüzde 36) bugünkü "kişisel yaşam kalitesini" "beş yıl öncesine göre daha kötü" olarak tanımladı. Yüzde 40'ı herhangi bir değişiklik görmedi, ancak yüzde 23'ü bir iyileşme gördü. Televizyon istasyonları, yalnızca yüzde 8'inin Almanya'da kendini tamamen rahat hissettiğini ve ülkenin doğru yolda olduğunu düşündüğünü söyledi.

Anket 25 ve 26 Eylül tarihlerinde 1003 katılımcı arasında gerçekleştirildi. İstatistiksel hata payı artı/eksi yüzde üç olarak verildi.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum