Almanya'da korkutan tablo: "Bugün inşaat yapan herkes iflas edecek"

Almanya'da korkutan tablo: "Bugün inşaat yapan herkes iflas edecek"

Almanya'nın acilen daha fazla konuta ihtiyacı var, ancak uzmanlara göre görünüm iç karartıcı. Yeni inşa edilen konutların sayısı azalıyor ve 2027 yılına kadar yaklaşık 830.000 konut açığı ortaya çıkabilir.

Almanya'da her yıl inşa edilen yeni konut sayısı 2026 yılına kadar geçen yıla kıyasla yüzde 35 oranında düşebilir. Ifo Enstitüsü'nün de üyesi olduğu "Euroconstruct" araştırma ağı tarafından Münih'te yayınlanan bir tahmine göre, bu durum Almanya'yı Avrupa kıyaslamasında kötü bir konuma getiriyor. Tahminlere göre, 2026 yılında Almanya'da sadece 175.000 konutun tamamlanması bekleniyor. Hesaplamalara göre bu 2023 yılına göre 95.000 adet daha az anlamına geliyor. Tahminlere göre, analiz edilen 19 Avrupa ülkesinde tamamlanan daire sayısı, önümüzdeki yıllarda sadece İsveç'te Almanya'dan daha keskin bir düşüş gösterecek.

İnşaat ve finansman maliyetlerindeki keskin artışın Almanya'da konut inşa etmeyi zorlaştırdığı ifade edilirken, inşaat ruhsatlarının sayısındaki düşüşün de önümüzdeki yıllar için iyiye işaret olmadığı belirtildi.

"BUGÜN İNŞAAT YAPAN HERKES İFLAS EDECEK"

Emlak uzmanlarının bahar raporuna göre, Almanya'da 2027 yılına kadar yaklaşık 830.000 konut eksik olacak. Merkezi Emlak Komitesi Başkanı Andreas Mattern, "Bugün inşaat yapmak neredeyse imkansız" derken, "Bugün inşaat yapan herkes iflas edecek" dedi.

Yeni konut geliştiricileri ortalama 21 Euro'luk bir kira ile ancak düzlüğe çıkabilir. Emlak uzmanları acilen konut üzerindeki devlet vergilerinin azaltılması çağrısında bulundu. Rapora göre, Almanya bu devlet kotasında yüzde 37 ile en üst sırada yer alıyor. Mattern, "Burada büyük vurgun yapan devlettir" diye savundu.

Mattern, özellikle federal eyaletlere emlak devir vergisi ve belediye harç programlarını askıya alma çağrısında bulundu. Federal İmar Bakanı Klara Geywitz, inşaat yatırımcılarının bugün bu vergiyi kreşleri ve yolları finanse etmek için kullanamayacağı uyarısında bulundu:

"Federal eyaletler emlak devir vergisini giderek daha fazla arttırdı. Şimdi emlak devir vergisini düşürerek nasıl bir katkı sağlayabileceklerini incelemeleri gerekiyor."

ARTI49

HABERE YORUM KAT