Almanya'da konut fiyatları çakıldı! 7 şehirde son durum...

Almanya'da konut fiyatları çakıldı! 7 şehirde son durum...

Almanya'da konut fiyatları düşüş yaşamayı sürdürüyor... Fiyatlar bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla ortalama yüzde 10,3 oranında düşerek, 2000 yılından bu yana en keskin düşüşü kaydetti!

Almanya'da konut fiyatları Temmuz-Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte keskin bir şekilde düşmeye devam etti.

Wiesbaden'deki Federal İstatistik Ofisi'nin yaptığı açıklamaya göre, fiyatlar bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla ortalama yüzde 10,3 oranında düşerek, 2000 yılından bu yana en keskin düşüşü kaydetti. Ancak bu durum, konut fiyat endeksinin 2022'nin ikinci çeyreğinde rekor seviyeye ulaşmasından da kaynaklanıyor...

O zamandan bu yana fiyatlar bir önceki çeyreğe kıyasla düştü. İkinci çeyrekten üçüncü çeyreğe kadar konut fiyatları yüzde 1,4 oranında geriledi.

MÜSTAKİL VE APARTMAN DAİRELERİNİN FİYATLARI DÜŞTÜ

İstatistikçiler, bu eğilimin hem kırsal hem de kentsel bölgelerde belirgin olduğunu belirtti. Müstakil ve yarı müstakil evlerin fiyatları, ev sahibi tarafından kullanılan dairelerin fiyatlarından daha keskin bir düşüş gösterdi. Örneğin seyrek nüfuslu kırsal bölgelerde, müstakil ve yarı müstakil ev fiyatları bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 12,4 oranında düşerken, apartman dairelerinin fiyatları yüzde 5,6 oranında düştü.

İstatistiklere göre, Almanya'nın en büyük yedi şehrinde müstakil ve yarı müstakil evlerin fiyatları bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 12,7 oranında düşerken, apartman dairelerindeki düşüş yüzde 9,1 oldu. Bu şehirler ise şunlar: Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt am Main, Stuttgart ve Düsseldorf...

ARTI49

HABERE YORUM KAT