Almanya'da kitap mafyasına sert darbe: Milyonlarca Euro dolandıran şebeke çöktü!

Almanya'da kitap mafyasına sert darbe: Milyonlarca Euro dolandıran şebeke çöktü!

Alman polisi, yaşlı vatandaşları değersiz kitaplarla dolandıran ve 5.9 milyon Euro'ya kadar zarara yol açan bir şebekeye operasyon düzenledi.

Almanya'da yaşlı vatandaşlara değersiz kitapları fahiş fiyatlarla satan, kitap mafyalarına karşı ülke çapında mücadele başlatıldı.

Thüringenli polis özel timi, organize suçluların peşinde koşarak, Salı günü Berlin'e kadar uzanan bir operasyon düzenledi. Kasım 2023'te başlayan soruşturma kapsamında üçüncü bir şüpheli daha tutuklandı.

Polis, 2022'den bu yana devam eden soruşturma sürecinde toplamda 5.9 milyon Euro'luk kaybı belgeledi.

Polis müdürü Matthias Zacher, Berlin Ku'damm'daki bir çağrı merkezi de dahil olmak üzere toplam 35 operasyonda nakit para, gümüş, lüks arabalar ve yüksek fiyatlı saatler ele geçirildiğini belirtti. Ayrıca, 116 banka hesabına da el konuldu.

DOLANDIRICILARIN YÖNTEMİ

Dolandırıcılar, kurbanlarını telefonla arayarak, karlı bir yatırımmış gibi sunulan ve özenle üretilmiş kitaplar için yatırım yapmaya ikna etmeye çalışıyorlar. Ardından müşterilerini kapı kapı dolaşarak gerçekte tamamen değersiz olan kitapları dört haneli fiyatlara satın almaya ikna ediyorlar. Bir kez başarılı olduklarında, mağdurlara ek kitaplar alabilmeleri için kredi bile sağlıyorlar.

Ülke genelinde son zamanlarda 115 kişi kitap mafyasının kurbanı oldu. Soruşturmanın başarısına rağmen, polis hala yaklaşık 300 dolandırıcı şirketin kitap soygununda aktif olduğunu düşünüyor. Kriminal Soruşturma Departmanı Başkanı Michael Zimmermann, "Şirketler sık sık isim ve banka hesabı değiştiriyor" dedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT