Almanya'da ''kış kene''lerine dikkat

Almanya'da ''kış kene''lerine dikkat

Yapılan bir araştırmaya göre keneler sanılanın aksine sadece yazın değil kışın da aktif olduğu ortaya çıktı.

Almanya'da son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre kenelerin sanılanın aksine sadece yaz değil ayrıca kış aylarında da aktif olduğu ortaya çıktı.

Hannover Veterinerlik Üniversitesi Vakfı'ndaki (TiHo) Parazitoloji Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma sonucuna göre, keneler artık tüm yıl boyunca aktif.

Enstitü müdürü Christina Strube üniversiteden yaptığı açıklamada "Ilıman kışlar, kenelerin soğuk mevsimde bile konakçı aramasını sağlıyor" ifadelerini kullandı. Kar yağışının giderek azalması da kışın kenelerin işini kolaylaştırıyor.

Alman Hava Durumu Servisi'ne (DWD) göre geçen kış, üst üste çok sıcak geçen on ikinci kıştı. 1961'den 1990'a kadar olan uluslararası geçerli referans dönemiyle karşılaştırıldığında kış 2,7 derece fazla sıcaktı. Bunun nedeninin iklim değişikliği olduğu ifade ediliyor.

ÇAYIR KENELERİ SÜREKLİ AKTİF

Araştırma ekibi, çalışma sonuçlarını “ScienceDirect” dergisinde yayınladı. Hannover Veteriner Üniversitesi Vakfı (TiHo) Parazitoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, üç farklı yaklaşım kullanarak kenelerin kışın ne kadar aktif olduğunu bulmayı başardılar.

Toplama: Araştırmacılar, veterinerlerin gönderdiği yaklaşık 20.000 keneyi değerlendirdi.
İşaretleme yöntemi: Bunu yapmak için yere pamuklu bir bez çekersiniz. Keneler aktifse bezin alt kısmına tırmanırlar. Araştırmacılar daha sonra bunları toplayıp sayabilirler.
Kene alanları: Bunlar "kenelerin ince tahta çubuklara tırmanabileceği yarı doğal bir dış mekan yaşam alanıdır." Bu, araştırmacıların hayvanları kolayca görebileceği ve sayabileceği anlamına geliyor.

Almanya'da en yaygın iki tür olan ağaç kenesi (Ixodes ricinus) ve giderek artan bir şekilde çayır kenesi (Dermacentor reticulatus) kışın aktifti. Çalışma, özellikle çayır kenesinin soğuk mevsimde bile durdurulamadığını gösteriyor. Bunun tek istisnası kar yağması.

Araştırmaya göre, iklim değişikliği nedeniyle giderek daha az kar yağması, çayır kenesi ve benekli kene için "türlerin Almanya'da yayılmasına neden olan faktörlerden biri" olabilir.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT