Almanya'da kış geri mi dönüyor?

Almanya'da kış geri mi dönüyor?

Alman Meteoroloji Servisi, Hamburg ve Schleswig-Holstein'da hafta sonu için sıfır derece civarında sıcaklıklar ve karla karışık yağmur öngörüyor. Sıcaklıkların bu derece düşmesi akıllara "kış geri mi dönüyor" diye düşündürttü.

Almanya, 140 yılın en sıcak Şubat ayını yaşarken bahar havasının ardından hava sıcaklıklarında bir düşüş bekleniyor. Alman Meteoroloji Servisi, özellikle Hamburg ve Schleswig-Holstein bölgelerinde hafta sonuna doğru sıcaklıkların gece boyunca 0 derece civarına düşeceğini ve karla karışık yağmur ile buzlu koşulların oluşabileceğini bildirdi.

Klimatolog Dr. Karsten Brandt yaptığı açıklamada, Perşembe gününden itibaren sıcaklıkların 5 ila 10 derece arasında düşeceğini ve alçak dağ sıralarında birkaç santimetre kar beklendiğini ifade etti. Ancak, bu durumun kışa işaret etmediğinin altını çizdi.

Meteorolog Dominik Jung ise, yaşanan büyük sıcaklık düşüşlerine rağmen gerçek bir kış beklemediklerini, sıcaklık değerlerinin Mart sonu için tipik yüksekliklere ulaştığını belirtti.

"TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL"

Son zamanlarda kutup girdabı ve Mart kışı gibi terimler sıkça gündeme gelse de Jung bu durumların atmosferdeki yüzlerce olaydan sadece birkaçı olduğunu ve tek başına kışın habercisi olmadığını vurguladı. Ayrıca, hava durumu modellerinin önümüzdeki 10 ila 14 gün için kış dışı eğilimler gösterdiğini ve yüksek bir uyum içinde olduğunu söyledi.

Brandt'a göre, Mart veya Nisan aylarında kar yağışlı soğuk günler yaşanabilir fakat genel olarak yüksek kış sorunu sona ermiş görünüyor. 28 Şubat'tan sonra modellerin 10-12 dereceye geri döneceği tahmin ediliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT