Almanya'da kimlik kartları ve pasaportlar değişiyor

Almanya'da kimlik kartları ve pasaportlar değişiyor

Almanya'da gelecekte artık pasaportlarda doktora unvanı belirtilmeyecek. Böylece hem "karışıklık" giderilecek hem de sınır kontrollerindeki gecikmeler önlenecek...

Alman hükümeti kimlik kartları ve pasaportlarda soyadından önce gelen doktora unvanını kaldırıyor. Koalisyon hükümetinin "uluslararası uygulamayı" takip ettiğini belirten "Rheinische Post" gazetesi, Federal İçişleri Bakanlığı'nın yazı işleri ekibine sunduğu bir kararnameye atıfta bulundu.

Belgeye göre, "DR." harflerini öne koymak yabancı sınır yetkilileri arasında karışıklığa neden olabilir, çünkü "bu iki harf genellikle soyadının ilk harfleriyle karıştırılır". Rapora göre bu durum sınır kontrollerinde gecikmelere yol açıyor.

PROSEDÜR ÜZERİNDE ANLAŞMA SAĞLANDI

Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Irene Mihalic, "Koalisyon, eleştirilerimizin temel bir unsurunu ele alan ve yurtdışında kimlik belgeleri okunurken yanlış anlamaları ortadan kaldıran bir prosedür üzerinde anlaştı" dedi.

Ancak akademik unvan kimlik kartından tamamen kaldırılmayacak. Yönetmeliğe göre, gelecekte unvanın yeni oluşturulan bir veri alanına girilmesi mümkün olacak. Ancak bu alan kimlik kartının arka yüzünde ve pasaportun 1. sayfasında yer alacak.

Yine de doktora unvanı isteyen için pasaporttan tamamen kaldırılabilecek. Federal Meclis Dilekçe Komisyonu bir süre önce ilgili bir başvuruyu görüştü.

Almanya'da hükümetler akademik unvanların kimlik kartlarından çıkarılması için 2007 ve 2011 yıllarında birkaç kez girişimde bulunmuş ancak bu öneri her seferinde çoğunluğu sağlayamamıştı. Ancak bu yıl söz konusu tedbir uygulamaya konulacak.

ARTI49

HABERE YORUM KAT