Almanya'da kaybolan 43 Malatyalı tartışması büyüyor:  Yazıklar olsun, ipliğinizi pazara çıkaracağız

Almanya'da kaybolan 43 Malatyalı tartışması büyüyor: Yazıklar olsun, ipliğinizi pazara çıkaracağız

AKP'li Yeşilyurt Belediyesi’nin eğitim için Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43'ünün dönmemesi tartışma yarattı.

Malatya Valiliği "43 kişinin yurt dışından dönmediği iddiasına ilişkin incelemeler sürüyor” derken, CHP'li Veli Ağbaba ise "Almanya'ya gönderilen 45 kişiden 43’ü yurda dönmemiş, İçişleri Bakanı nerede?” diye sordu. 

Malatya Valiliği, Yeşilyurt Belediyesi ile bir derneğin düzenlediği proje ile Almanya’ya giden 45 kişiden 43’ünün geri dönmediğiyle ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişlerin incelemelerinin sürdüğü açıklandı.

Malatya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada bazı basın yayın organlarında, Yeşilyurt Belediyesi tarafından 15-27 Eylül 2020 tarihleri arasında Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği üyelerinin “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek” isimli proje kapsamında hizmet damgalı pasaport düzenlenerek Almanya’ya gönderildiği, ancak gönderilen 45 kişiden 43’ünün geri dönmediği’ yönünde iddiaların yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

“Söz konusu iddiaların araştırılması adına 2019, 2020 ve 2021 yılları arasındaki belediyeler ile sivil toplum kuruluşları arasında imzalanan protokoller e istinaden, 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 14 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre gerçekleştirilen Hizmet Damgalı Pasaport işlemlerinin incelenmesi için Mülkiye Müfettişi görevlendirilmesi talep edilmiş olup İçişleri Bakanlığımızca görevlendirilen müfettişlerce yürütülen inceleme işlemleri halen devam etmektedir.” 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba olayın yedi aydır kamuoyundan gizlendiğine dikkat çekti. Ağbaba "Ortada bir suç var. İçişleri Bakanı nerede?Savcıları da göreve davet ediyoruz. Yarın belediye meclis üyelerimiz de suç duyurusunda bulunacak. Biz de bu işin peşini bırakmayacağız " ifadelerini kullandı. 

CHP Yeşilyurt Belediye Meclis Grup Başkanvekili Günnur Tabel iltica olayı ile ilgili şu bilgeleri verdi:

“Yeşilyurt Belediyesi geçtiğimiz yıl Şubat ayında bir karar aldı. İki belediye başkan yardımcısının Almanya’ya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği’yle beraber gideceğini ve orada bir proje kapsamında teknik bir gezi yapılacağı kararını aldı. Belediye Başkanımız daha sonra dernekle bir protokol imzalıyor, hizmet pasaportu çıkarılıyor. Yurtdışına 45 kişiyle gidiliyor; ancak yalnızca iki belediye başkan yardımcısı geri dönüyor, diğer 43 kişi dönmüyor. Biz bunu Başkana sorduğumuzda hiçbir açıklama yapılmadı. ‘Eğer bir belge varsa önümüzdeki ay size yazılı yanıt veririz’ denildi. Biz soruyoruz, bu protokolün içeriği nedir, bu kişiler kimlerdir, bunları kaçırdınız mı?”

CHP’li Ağbaba da AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin suç işleyerek insanları yurtdışına kaçmasına aracılık ettiğini savunarak şunları söyledi:

“CHP Yeşilyurt Belediye Meclis üyelerimiz bir soru önergesi vererek 43 kişi nerede diye sordular. 43 kişi nerede? Belediye Başkanı Mehmet Çınar sanki babasının çiftliği gibi belediye yönetiyor, bu sorulara cevap vermiyor. Tam 7 ay geçti bu konunun üzerinden. 43 kişi Malatya Yeşilyurt Belediyesinin aracılığıyla, Yeşilyurt Belediyesi’nin sağladığı hizmet pasaportu ile Almanya’ya gidiyor, iki belediye başkan yardımcısı geri dönüyor, gerisi dönmüyor. 7 aydır kamuoyundan gizlenen bir olay. Ortada bir suç var. Eğer belediye meclisi olmasaydı bu olay ortaya çıkmazdı. 43 kişiyi neden Almanya’ya gönderdi? Bunun içinde para var mı? Bu araştırılsın. İşin içerisinde mutlaka para var, örgüt bağlantısı var. Bu kişiler FETÖ’cü mü? Bunun da aydınlatılması lazım.

Yeşilyurt Belediyesi AK Parti’nin çiftliği gibi yönetiliyor. 43 insanın yurtdışına iltica etmesine aracılık yapıyor. Belediyeye temizlik görevlisi alırken yakınlarına bakıyorsun, akrabalarına bakıyorsun, AK Parti’ye üye mi diye bakıyorsun. Ortada ciddi bir suç var. Dernek Başkanı bu insanları tanımıyorsa niye üye yaptı. Belediye Meclisi üyelerimiz bu konuyu gündeme getirmeseydi üç maymunu oynamaya devam edeceklerdi. 43 kişi nerede? Malatya Valiliği nerede? Yedi yaşındaki çocuğun sosyal medyasını takip eden İçişleri Bakanlığı nerede? Önümüzdeki günlerde TBMM’de de bu konuyu gündeme getireceğiz.

Yazıklar olsun sana ey Başkan. Sizin ipliğinizi pazara çıkaracağız. Savcıları da göreve davet ediyoruz. Yarın belediye meclis üyelerimiz de suç duyurusunda bulunacak. Biz de bu işin peşini bırakmayacağız. CHP’yi engelleyerek komisyon üye sayısını düşürerek bizi susturamazsın. Bizim bir ayıbımız yok.”

HABERE YORUM KAT