Almanya'da kadınların ''kariyer'' mücadelesi

Almanya'da kadınların ''kariyer'' mücadelesi

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre kadınların çoğu özellikle çocuk sahibi olduktan sonra çalışma saatlerini veya kariyer hedeflerini değiştiriyor.

Çoğu kadın, maaşları ve kariyerleri genellikle erkekler için olduğu kadar onlar için de önemli olmasına rağmen, kariyerlerinde kendilerini geride bırakıyor. Bu, geleneksel rol modellerin hâlâ ne kadar güçlü olduğunu gösteren yeni bir çalışmayla da ortaya çıkıyor. Buna göre, bir ilişkide çalışan her iki kadından biri ev işlerini tek başına üstleniyor. Yüzde 70'i çocuk bakımı gibi bakım işlerini tek başına ya da büyük çoğunlukla üstleniyor.

Araştırmanın yapıldığı IU International'dan Alexandra Wuttig yaptığı açıklamada "Uzun zaman önce çalışma dünyası, ana geçim kaynağı olan erkeğin akşam işten eve geldiği ve evdeki her şeyle ilgilenecek birinin olduğu şekilde inşa edilmişti. Kadınların kariyer ile çocuk sahibi olmayı bir şekilde nasıl uzlaştırabileceklerini görmeleri gerekiyordu. Bu temel yapı genellikle çok az değişti." ifadelerini kullandı.

Resmi verilere göre erkeklerin yalnızca yüzde on kadarı yarı zamanlı çalışıyor, ancak kadınların yarısı yarı zamanlı çalışıyor; bu, Avrupa ortalamasından yüzde 30 oranıyla daha fazla. IU Üniversitesi'nin bir dizi ankette ortaya koyduğu verilere göre, kariyer hedeflerinin çok az farklılık göstermesine rağmen. Buna göre erkeklerin ve kadınların çoğunluğu kazancı önemli buluyor. Ve sadece bir azınlık liderlik pozisyonlarını umursamıyor.

ANNE OLDUKTAN SONRA KARİYER HEDEFLERİ DEĞİŞMEK ZORUNDA KALIYOR

IU'den Wuttig, "Kadınlar da erkekler kadar para kazanmak ve kariyerlerinde ilerlemekle ilgileniyor. Uzun zamandır duyduğumuz gibi yönetim işlerini istemedikleri gerçeği kesinlikle doğru değil." açıklamasında bulundu. Aynı zamanda artık haftada 80 saat çalışmak istemeyen erkeklerin sayısı da giderek artıyor.

Gerçekte, özellikle ailede çocuk doğduktan sonra hala pek çok geleneksel rol davranışı görülüyor. Ankete katılan kadınların yüzde 11'i anne oldukları için çalıştıkları iş yerindeki yöneticilik pozisyonlarından vazgeçti. Her beş kişiden biri çocukları sebebiyle kariyer hedeflerini değiştiriyor. Kadınlar ya daha az çalışıyorlar veya bir kariyer yükselişi olan işlerden vazgeçiyorlar.

Pek çok kadının kariyerlerinden vazgeçmesi sürpriz değil çünkü kendi ifadelerine göre çocuk bakımı ve ev işlerinin büyük bir kısmını onlar üstleniyor. Bu konudaki görüş cinsiyete göre farklılık gösteriyor. Erkeklerin kadınlardan çok daha fazlası, aile veya ev işlerini eşit olarak paylaştıklarını söylüyor.

IU insan kaynakları profesörü Malte Martensen "Erkeklerin ev işleri ve çocuk bakımına daha fazla dahil olması gerekiyor." ifadelerini kullandı. Çalışan kadınların önünde daha fazla engel olduğunu düşünüyor. Bu nedenle eğitim personelinin eğitimine ve kreşlerin genişletilmesine yoğun yatırım yapılmasını öneriyor.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT