Almanya'da işyerinizde mobbinge uğruyor olabilirsiniz

Almanya'da işyerinizde mobbinge uğruyor olabilirsiniz

İşyerinizde sistematik zorbalığa maruz bırakıldığınızı, hukuki karşılığıyla fark etmek için bilmeniz gereken bazı önemli detaylar...

İş yaşantımızda, olumsuz ilerleyen kimi ilişkileri ve ilişki biçimlerini çoğu zaman "normal" karşılayarak hayatımıza devam ediyoruz ancak mobbingle karşı karşıya olabiliriz. Arkamızdan konuşmalar, kolektifin dışına itilmeler... Sistematik olarak benzer zorbalıklarla karşılaşıyorsanız, mobbinge uğruyorsunuz demektir.

Peki bir çalışan olarak mobbinge uğradığınızı nasıl anlarsınız?

Sistematik olarak dışlanıyor, ayrımcılığa uğruyor, iş becerinize yönelik sözlü saldırılara ve tacize uğruyorsanız, bu durumu normal karşılamamalısınız.

YASALAR ÇALIŞANI KORUYOR

Federal İş Mahkemesi, "sistematik ve uzun soluklu" zorbalığı "mobbing" olarak kabul ediyor. Genellikle işinizden olmanıza neden olan bu şiddet biçimi, konsantrasyon kaybına ve iş anında hatalar yapmanıza, hatta akıl sağlığınızın zarar görmesine bile neden olabiliyor. Gündelik yaşantınıza da doğrudan etki ederek ailenizle ve çevrenizle kurduğunuz ilişkileri olumsuz etkileyebiliyor.

İşte mobbinge uğradığınızı gösteren 4 işaret:

- İkili ya da size karşı birden fazla insandan oluşan bir grupla çatışmalar yaşıyor, kişiliğinizi hedef alan sürekli-sistematik saldırılarla karşı karşıya kalıyorsanız,

- İşyerinde dışlanıyor, işyeri dışındaki toplu etkinliklerde yer almanız özel olarak istenmiyorsa,

- Yaptığınız işe güven duyulmuyorsa ve bu size açıktan ya da dolaylı hissettiriliyorsa,

- Kendinizi daha sık sorgulamaya ve özgüveninizi yavaş yavaş yitirmeye başladıysanız,

- Yukarıdakiler ve benzer nedenlerle işten ayrılmak ya da başka bir departmana geçmeyi hayal ediyorsanız;

mobbinge uğruyorsunuz demektir.


SAĞLIĞINIZI BOZABİLİR

Yapılan araştırmalara göre işyerlerinde mobbinge maruz bırakılan çalışanların, diğer iş arkadaşlarına oranla daha fazla psikolojik sorunla karşı karşıya kaldığı belirtiliyor. Çalışan uyku bozuklukları, sinirlilik hali, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi kimi rahatsızlıklar yaşayabilir.

Yukarıdaki şekillerde bir ya da birden fazla psikolojik saldırıya uğruyorsanız, işkolunuzda örgütlü bir sendikaya başvurmanız ya da bir hukukçuyla iletişime geçmeniz tavsiye ediliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT