Almanya'da işten çıkarmalar tüm sektörlere yayıldı

Almanya'da işten çıkarmalar tüm sektörlere yayıldı

Almanya'da korona salgını ve sonrasında patlak veren Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle ekonomi de yaşanan dalgalanmalar şirketleri zora soktu.

Kovid-19 salgınında tedarik zincirlerindeki aksamalar ve salgın sonrası artan taleple mal ve hizmetlerin fiyatları yükseldi. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın etkisiyle inatçı hale gelen enflasyonla mücadele için artırılan faiz oranları Avrupa'da son yılların en yüksek seviyesini gördü.

Yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranları ile kötüleşen makroekonomik görünümün oluşturduğu belirsizlik, giderek daha fazla şirketi maliyetlerini düşürmek için işten çıkarmaları hızlandırmaya ve işe alımlarda frene basmaya zorluyor.

Teknoloji, imalat ve otomotiv sektörleri başta olmak üzere bu yıl başından beri neredeyse tüm sektörlere yayılan işten çıkarmalar, son olarak İngiltere merkezli telekomünikasyon şirketleri BT ve Vodafone'un açıkladığı işten çıkarma kararlarıyla hızlandı.

Şirketin en büyük ve aynı zamanda "en kötü" performans sergilediği pazarı olan Almanya, İngiltere ve İtalya'nın işten çıkarma kararından en fazla etkilenen ülkeler olacağı öngörülüyor. Vodafone, martta, İtalya'da 1.000, Almanya'da yaklaşık 1.300 kişiyi işten çıkarma planı olduğunu duyurmuştu.

Almanya'da firmalar binlerce kişiyi işten çıkartıyor

Alman yazılım firması SAP, ocak sonunda maliyetlerini düşürmek ve bulut işine odaklanmak için küresel iş gücünün yüzde 2,5'ini oluşturan 3 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Alman otomotiv ve sanayi tedarikçisi Schaeffler ise yeniden yapılanma sürecinde 2026'ya kadar 1.300 kişinin daha işine son verileceğini duyurdu.

Alman çevrim içi moda perakendecisi Zalando, şubatta, "zorlaşan ekonomik koşulları" gerekçe göstererek şirket genelinde yüzlerce kişinin işten çıkarılacağını belirtti.

Alman gözlük perakendecisi Fielmann, martta, 2025'e kadar yüzlerce kişiyi işten çıkarmayı planladığını bildirdi.

Alman tüketici ürünleri şirketi Henkel de artan maliyetler ve düşük taleple mücadele etmek için 2 bin kişiyi işten çıkardı.

Alman kimya şirketi BASF, artan maliyetler nedeniyle kazancının daha fazla düşeceği uyarısında bulunarak 2 bin 600 kişinin işine son verileceğini bildirdi.

Alman özel kimyasallar üreticisi Evonik, nisanda 200 kişilik işten çıkarma planı açıkladı.

Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank da 27 Nisan'da, gelecek birkaç yıl içinde maliyetlerini 500 milyon avro azaltmak amacıyla 800 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum