Almanya’da İslam’ı anlatacaklar: Cami rehberleri eğitmenleri geliyor

 Almanya’da İslam’ı anlatacaklar: Cami rehberleri eğitmenleri geliyor

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Genel Merkezi‘nde “Cami Rehberleri Eğitmenleri Sertifika Programı” düzenlendi. Program çerçevesinde eğitim gören 20 gönüllü cami rehberleri eğitmeni sertifikasını aldı.

Ziyaretçilere İslam dinini ve cami müştemilatını tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen eğitim mart ayında online olarak başlamıştı.  Temmuz ayında ise 7 gün kursa tabi tutularak teorik ve pratik eğitimlerini başarıyla tamamlayan gönüllü ilahiyatçılar cami rehberi eğitmeni sertifikası aldı.

Sertifika töreninde konuşan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Alınan eğitimlerin, Müslüman toplumuna ve yaşadığımız topluma faydalı olmasını diliyorum” dedi.  

Cami rehberliğinde dil ve üslubun çok önemli olduğuna vurgu yapan Türkmen şöyle devam etti: 

“İlahiyat eğitimi aldınız, cami rehberlik eğitimi konusunda da seminerlere katıldınız, şimdi de bulunduğunuz bölgelerde gençler yetiştireceksiniz. Çok değerli ve yararlı bir hizmetler yapacaksınız. Bundan sonra da bu hizmetler süreklilik arz edecek. Sizler bölgelerinizde bu tip faaliyetler yaparak sürekliliği sağlayacaksınız. Cami rehberliğinin, aslında bizim sadece cami müştemilatının tanıtımından ziyade aynı zamanda İslam’ın hoşgörü ve  güleryüzünü temsil eden bir görev olarak addedilmesi gerektiğini, her ne kadar fahri yapılsa da çok önemli olduğunu düşünüyorum.” 

Köln DİTİB Genel Merkezi’nde Genel Başkan Kazım Türkmen’in katıldığı yönetim kurulu üyeleri ile birim müdürlerinin hazır bulunduğu törende, cami rehberleri eğitmenlerine sertifikaları verildi.

+49 – KÖLN

 

HABERE YORUM KAT