Almanya'da ilginç uyarı: Aralık ayında kalp krizi geçirmeyin

Almanya'da ilginç uyarı: Aralık ayında kalp krizi geçirmeyin

Berlin'de ambulans eksiliği nedeniyle vatandaşların acil durum çağrılarına yetişilemiyor.

Almanya'nın başkenti Berlin'de Kasım ayında itfaiye kontrol merkezi, yeterli ambulans bulunmaması nedeniyle 25 kez "acil kurtarma hizmeti durumu" ilan etti.

Bu durumda, Berlin İtfaiyesi'nin kurtarma servisi kendi araçlarıyla müdahale etmek zorunda kalıyor. Resmi jargonda "AZ RD" olarak adlandırılan bu durum, ambulans kapasitesinin yüzde 80'inin dolu olması ve ilk müdahale ekiplerinin gelmesine kadar geçen sürenin artık karşılanamaması durumunda uygulanıyor.

İLGİNÇ YARDIM ÇAĞRILARI

Berlin İtfaiyesi'nin kurtarma servisi, her gün 1400 ila 1600 çağrı aldığını ve bu nedenle birçok acil durumun gerekli müdahaleyi alamadığını belirtti. İtfaiye, bu çağrılar arasında “tırnak iltihaplanması” gibi ilginç durumlar olduğunu da belirtti.

Berlin İtfaiyesi ve içişleri bakanlığı, durumu hafifletmek için çeşitli adımlar atmış olsa sorun hala devam ediyor. Acil durumlar için çağrı yapma kriterlerindeki değişiklikler ve daha fazla nitelikli personelin atanması, ancak sorunun tamamen çözülmediğini gösteriyor.

Hal böyleyken Almanya’da basın hükümetin duruma hemen çözüm bulması için “Berlin’de bu ay kalp krizi geçirmeyin” şeklinde mübalağa yaptı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT