Almanya'da ilaç krizi: İki reçeteden birine ilaç yok!

Almanya'da ilaç krizi: İki reçeteden birine ilaç yok!

Almanya'da ilaç tedarikinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Nordrhein Eczacıları Birliği Başkanı Thomas Preis, Alman kamu yayıncısı ARD'ye yaptığı açıklamada, her iki reçeteden birinde tedarik sorunları yaşandığını belirtti. Bu, Almanya'da günlük olarak 1,5 milyon insanın ilaç tedarik sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığı anlamına geliyor.

Preis, eczanelerdeki iş yükünün arttığını ve antibiyotikler gibi önemli ilaçların sık sık bulunamadığını vurguladı. Ayrıca, doktorların genellikle patent süresi dolmuş ilaçları reçete ettiğini ve bu ilaçların da giderek azaldığını belirtti.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, ilaç tedarikinin bu yılın kışına göre daha iyi bir durumda olacağını iddia etti. Lauterbach, ilaç üreticileri ile sürekli temas halinde olduklarını ve üreticilerin 7/24 çalıştığını söyledi. Üretimin büyük ölçüde artacağını belirtti.

Ancak Almanya'da ilaç tedarik sorununa çözüm bulabilmek için bir yasa çıkarıldığını hatırlatan Lauterbach, bu yasanın etkisini göstermesi için zaman gerektiğini ifade etti. Ayrıca, ilaç üretiminin Almanya'da yapılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, yeni bir üretim tesisi inşa edilmesinin de zaman aldığını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT