Almanya'da iklim aktivistlerini yoldan çekerken iki kere düşüneceksiniz

Almanya'da iklim aktivistlerini yoldan çekerken iki kere düşüneceksiniz

Almanya'da iklim aktivistlerine yönelik saldırısıyla gündeme gelen bir kamyon şoförünün cezası belli oldu.

Almanya'nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletine bağlı Stralsund bölge mahkemesi, iklim aktivistlerine saldıran bir kamyon şoförüne para cezası verdi.

Mahkeme, 41 yaşındaki şoförü, izinsiz eylemde bulunan iklim aktivistlerine karşı zorlayıcı müdahalesi nedeniyle 1.800 Euro para cezasına çarptırdı. Ayrıca, mahkeme sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, kamyon şoförünün ehliyetinin dört ay süreyle iptal edileceğini belirtti.

SÜRÜCÜ CEZAYI KABUL ETMEDİ

Ancak mahkeme duruşma sırasında, savcılık tarafından yöneltilen yaralamaya teşebbüs ve karayolu trafiğine tehlikeli müdahale gibi suçlamaların doğrulanmadığını belirtti. Sürücünün, göstericiyi kasıtlı olarak çarptığı ya da gördüğü iddiaları kanıtlanamadığı için mahkeme, bu suçlamaları reddetmek zorunda kaldı.

Kamyon sürücüsünün ceza kararını kabul etmemesi üzerine mahkeme, şoförün 5400 Euro para cezası ödemesine ve bir yıl süreyle ehliyetini teslim etmesine hükmetti. Bu karar, iklim aktivistleri arasında olayın yeterince cezalandırılmadığı yönünde tepkilere neden oldu.

NE OLMUŞTU

Olay, Temmuz ayında Stralsund'da faaliyet gösteren Last Generation adlı iklim aktivist grubunun düzenlediği bir abluka sırasında yaşandı. Kamyon şoförü, aktivistlerin yolu kapattığı bir noktada aracını durdurarak, yolda oturan iki aktivisti anayolun dışına sürüklemişti. Bu olay, diğer aktivistler tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedilmişti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT