Almanya'da iki milyon tıbbi eldiven imha edildi

Almanya'da iki milyon tıbbi eldiven imha edildi

Almanya'da gümrükte Nitril muayene eldiveni olarak adlandırılan ve değeri 64.350 Euro olan iki milyon çiftten fazla tıbbi eldiven imha edildi.

Almanya'da Paderborn gümrük idaresinde bir konteynerin normal denetimi ile başlayan süreç, Bielefeld atık yakma tesisinde son buldu.

Nitril muayene eldiveni olarak adlandırılan ve değeri 64.350 Euro olan iki milyon çiftten fazla tıbbi eldiven imha edildi.

ÖLÇÜME TABİ TUTULDU

Güney Almanya'daki bir toptancıya gönderilmek üzere Çin'den gelen malların bulunduğu konteyner, gümrükte açılmadan önce bir gaz dedektörü ile kirletici ölçümüne tabi tutuldu. Ölçüm sırasında gümrük yetkilileri, konteynerin gazının alınması için uzman bir şirketin çağrılmasını gerektirecek düzeyde kirletici madde tespit etti. Ancak, yeni bir ölçümün ortaya çıkardığı üzere, gazdan arındırma istenen etkiyi yaratmadı. Bunun üzerine bir kirletici raporu talep edildi. Bu da çeşitli tehlikeli maddelerin kontaminasyonunu ortaya çıkardı. Rapora göre, kanserojen olarak sınıflandırılan kloroform, hatta kanserojen olarak kabul edilen 1,2-dikloroetan ve daha önce haşere kontrolü için kullanılan toksik karbon disülfür (karbon disülfür) tespit edildi. Bu nedenle konteyner, uzman bir şirketin çalışanları tarafından uygun solunum cihazları kullanılarak boşaltıldı.

İMHA EDİLDİ

Bielefeld'deki ana gümrük ofisinin basın sözcüsü Ralf Wagenfeld, "Detmold bölge hükümeti, sorumlu piyasa gözetim otoritesi olarak, örneğin kirletici raporunda tanımlanan maddelerin tehlike potansiyeli nedeniyle tıp uzmanlarının ve hastaların güvenliğini ve sağlığını tehlikeye atma konusunda haklı bir şüphe olduğu için malların ithalatını yasakladı. Bu nedenle tıbbi eldivenlerin Almanya pazarına girişine izin verilmedi ve imha edildi" dedi.

Ralf Wagenfeld sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu olay, vatandaşları tehlikeli ürünlerden korumak için gümrüklerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir."

ARTI49

HABERE YORUM KAT