Almanya'da içeceklerde yeni düzenleme: Kapakları artık atamayacaksınız

Almanya'da içeceklerde yeni düzenleme: Kapakları artık atamayacaksınız

AB, tek kullanımlık içeceklere ilişkin yönergeyi Temmuz ayında uygulamaya koyuyor. Tüm tek kullanımlık şişelerin kapakları, şişeye bağlanacak ve böylece atılmayacak.

Alman tüketicileri bu yaz, içecek raflarında önemli bir değişiklik bekliyor.

Düzenli olarak soğuk bir kola içen herkes bu yeniliği birkaç ay önce fark etmiş olacak. Zira Coca-Cola geçen yılın sonunda "bağlı kapaklara" geçmeye karar vermişti.

Bunun arka planında ise, Temmuz 2024'ten itibaren tüm üye ülkelerde uygulanması gereken bir AB direktifi yatıyor. Bu direktif, satılan tüm tek kullanımlık içecek ambalajlarının kapaklarının ilgili şişeye bağlanması gerektiğini öngörüyor.

ŞİKAYET EDİLİYORDU

Nihayetinde yeni kapaklar, kapakların tek kullanımlık şişelerle birlikte geri dönüşüm döngüsüne girmesini sağlamayı amaçlıyor. Geçmişte çevreciler sık sık tek tek plastik kapakların doğaya verdiği zarardan şikayet ediyorlardı.

Avrupa Birliği tarafından yapılan araştırmalara göre, Avrupa okyanuslarındaki atıkların yüzde 85'ini plastikler oluşturuyor. Bunun yarısı tek kullanımlık plastik maddelerden kaynaklanıyor. Hessen tüketici danışma merkezi, her yüz metrelik plajda 40 şişe kapağı olduğunu bildiriyor.

SÜT KARTONLARI İÇİN DE GEÇERLİ

AB, üye devletler tarafından bireysel olarak uygulanması gereken yönerge üzerinde 2019 yılında anlaşmaya varmıştı. Üç litreye kadar kapasiteye sahip tüm içecek ambalajları yeni düzenlemelerden etkileniyor. Bu durum süt kartonları için de geçerli.

Tüketicilerin bu değişiklik karşısında kafalarının karışmaması ve sıkı kapanan kapakları yırtmaya çalışmamaları için birçok şişenin üzerinde bir logo ve kapağın üzerinde de bir not bulunuyor:

“Beni açık bırak”

ELEŞTİRİ ODAĞI OLDU

Şimdiye kadar pek çok tüketici, sosyal medya da dahil olmak üzere, içecek ambalajlarında yapılan değişiklikten yüksek sesle şikayet etti. Alışılmadık içme pozisyonu sıklıkla eleştirildi ve bazıları da düzenlemenin faydalarını sorguladı.

Coca-Cola, web sitesinde yeni ambalaja şüpheyle yaklaşanlara “İçerken şişe kapağının sol ya da sağ tarafta olduğundan emin olursanız, kapak burnunuzda ya da çenenizde olmadan içeceğinizin tadını çıkarabilirsiniz” tavsiyesinde bulunuyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT