Almanya’da huzurevi maaliyetlerinde artış

Almanya’da huzurevi maaliyetlerinde artış

Almanya’da huzurevine giden insanlar her ay giderek daha fazla para ödüyor. Güncel analizler huzurevi aylık ücretlerinin arttığını gösterdi.

Almanya’da gıda, kira, elektrik şebekesi ücretleri, insanların yaşam maliyetleri bir süredir artıyor. Geçtiğimiz yıl Verband der Ersatzkassen e. V. (vdek), huzurevinde kalmanın her ay huzurevi sakinlerine getirdiği mali yüke ilişkin bir analiz yayınladı. Vdek'in analizlerine göre, 1 Temmuz 2022 tarihinde Almanya'daki ortalama katkı payı aylık 2.248 Euro’ydu.

Ancak geçen yaz bir bakım evinde yeri olan herkes ayda ortalama 2610 Euro ödemek zorunda kaldı. Huzurevi bakım masraflarının on ay içinde 1.300 Euro arttığı bildirildi.

AOK Bilimsel Enstitüsü (WIdO) tarafından yakın zamanda yapılan bir değerlendirme, bakımla ilgili katkı paylarında toplam yüzde 19,2'lik bir artış olduğunu belgeledi. Bir huzurevine yerleştirilmenin maliyeti, Almanya'nın neresinde bir yer arandığına ve kalış süresine bağlı olarak büyük ölçüde değişiyor.

2024 YILI İÇİN MALİ YÜK

WIdO'ya göre, önümüzdeki yıl katkı paylarında ılımlı bir artış bekleniyor. Uzmanlar huzurevi masraflarının her halükarda artmaya devam edeceğinden emin. Vdek'e göre, 1 Ocak 2024 itibariyle ülke çapında ödenecek ortalama aylık tutar 2566 Euro. Bu miktar Ocak 2023'e kıyasla 231 Euro daha fazla.

ARTI49

HABERE YORUM KAT