Almanya'da hükümete "Netenyahu" tepkisi

Almanya'da hükümete "Netenyahu" tepkisi

Alman milletvekili Wagenknecht Almanya’nın Netanyahu hükümetini desteklemesini eleştirdi.

Almanya’da Sol Partiden ayrılan ve yeni parti kurma çalışmalarına başlayan milletvekili Sahra Wagenknecht, Alman hükümetinin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetini desteklemesini eleştirdi.

Wagenknecht, Berlin’de "Savaşlara hayır: Silahlanma çılgınlığını durdurun" adlı Ukrayna'daki savaş karşıtı gösteride yaptığı konuşmada özellikle Almanya’nın Yahudilerin hayatı ve İsrail’in var olma hakkı için sorumluluk taşıdığını belirterek "Ancak bu sorumluluk bize Netanyahu hükümetinin acımasız savaşını kendini savunma olarak güzel gösterme ve destekleme yükümlülüğünü vermez. Bu bizim görevimiz değil." dedi.

"SAVAŞ YAHUDİ YAŞAMINI KORUMUYOR"

Wagenknecht, Orta Doğu'da savaşın tırmanmasının Yahudi yaşamını korumadığını, aksine tehlikeye attığını vurguladı.

"Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısının hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini" savunan Wagenknecht, “Ancak Gazze'deki acımasız bombardımanlar karşısında bizim de aynı derecede şoke olmamız ve dehşete düşmemiz gerektiğini düşünüyorum. Öldürülen Filistinli kadınların ve çocuklar karşısında aynı şekilde şoke ve dehşete düşmemiz gerekiyor. Burada çifte standart olmaz. Masum insanlar öldüğünde bu bir suçtur ve bu sonlandırılmalı. Bu savaş bitmeli." şeklinde konuştu.

Wagenknecht, geçmişteki Irak ve Afganistan’daki savaşlara işaret ederek bombalamaların terörü zayıflatacağına inanmanın saçmalık olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT