Almanya'da her gün ve her saat açık olan markete mahkemeden kötü haber

Almanya'da her gün ve her saat açık olan markete mahkemeden kötü haber

Hessen eyaletinin en yüksek idari mahkemesi, perakende zinciri "Tegut" tarafından işletilen dijital mini süpermarketlerin Pazar günleri ve resmi tatillerde açılmasına son verdi.

Kassel'deki Hessen İdare Mahkemesi (VGH) Perşembe günü yaptığı açıklamada, Pazar günleri ve resmi tatillerde 24 saat açık olan "Teo" satış noktalarının kapatıldığını duyurdu.

VGH, Hessen Dükkân Açma Yasasına göre, müşterilerle ticari işlemler için dükkânların Pazar günleri ve resmi tatillerde kapalı olması gerektiğini açıkladı. Bu, herhangi bir kişiye sürekli olarak satış için mal sundukları sürece her türlü dükkanı kapsıyordu.

2 YILDAN FAZLA SÜRDÜ

Perakende zinciri "Tegut" ile "Fulda" şehri arasındaki hukuki anlaşmazlık iki yıldan fazla sürdü. Ekim 2021'de şehir, mini süpermarketlerin Pazar günleri ve resmi tatillerde kapanmasını talep etti. O dönemde bu yeni bir satış noktası türüydü.

Kapatma kararı, ancak sorumlu denetim makamı olarak Kassel Bölge Konseyi ve Hessen Sosyal İşler Bakanlığı'ndan gelen bilgi, kontrol ve açıklamalardan sonra belediye tarafından verildi. "Tegut" karara karşı yasal yollara başvurdu. Ancak Kassel'deki yargıçlar ikinci aşamada da kent lehine karar verdi. Kassel İdare Mahkemesi de daha önce benzer bir karar vermişti.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR

"Tegut Teo" küçük bir alan konseptinden oluşuyor: 950 ürün yaklaşık 50 metrekarelik bir alanda vagon görünümünde sunuluyor. Buna karşılık normal bir süpermarkette 20.000'den fazla ürün bulunuyor. Bununla birlikte, perakende zinciri mini marketlerde eksiksiz bir ürün yelpazesi sunduğunu ve günlük ihtiyaçları karşılayabildiğini iddia ediyor.

Müşterilere dijital bir kontrolden sonra erişim izni veriliyor. Ödeme işlemleri de dijital olarak gerçekleştiriliyor. Pazar günleri ve resmi tatillerde, video ile izlenen "Teo" mağazalarında hiç çalışan bulunmuyor.

Tegut, 28'i Hessen'de olmak üzere ülke genelinde bu tür 39 satış noktası işletiyor. Perakende zinciri mini marketlerle personelden tasarruf ederken, Tegut'un deyimiyle "müşterilerin ek alışverişler için gidebilecekleri ideal bir yer" olmayı amaçlıyor.

Örneğin, müşteriler acele ihtiyaç duydukları, başka bir yerden almayı unuttukları ya da başka bir yerde bulamayacakları şeyleri almak için buraya gidebiliyorlar. "Tegut"a göre deneyimler, müşterilerin çoğunun sadece birkaç Euro'luk alışveriş yaptığını gösteriyor.

FARK YOK

Bununla birlikte hakimler, Hessen Mağaza Açma Yasası'nın dijital mini marketler için de geçerli olduğuna karar verdi. Müşterinin malları bir otomattan ya da bir satış tezgahından alması, malların sunulması açısından bir fark yaratmıyor.

Her iki durumda da satış süreci müşterinin aktif eylemini gerektiriyor. Mahkemeye göre, Hessen Dükkân Açma Yasası sadece satış personelini korumakla kalmıyor, aynı zamanda Pazar ve resmi tatil günlerini de dinlenme günleri olarak koruyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT