Almanya'da her çocuk için 530 Euro: Halkın çoğu çalışmak istemiyor!

Almanya'da her çocuk için 530 Euro: Halkın çoğu çalışmak istemiyor!

Almanya'da, Bild gazetesi için yapılan bir anket çalışması sonucunda, Almanlar, sosyal yardım artışlarının ardından "çalışmanın gerekli olup olmadığını" sorgulamaya başladılar.

Almanya'da 2025 yılından itibaren, aileler ilk çocukları için aylık 636 euro, sonraki her çocukları için ise 530 euro sosyal yardım alacaklar.

Almanya'da yapılan bir anket, Sosyal Yanıtlar Enstitüsü (INSA) tarafından Bild gazetesi için gerçekleştirildi ve yeni sosyal yardım zamlarının ardından Alman vatandaşlarının artan yardımların "gerçekten gerekli olup olmadığını" sorgulamaya başladığını gösteriyor.

Bu hafta yapılan ankete göre, Almanların yaklaşık yüzde 52'si, hükümetin işsizlik, kira ve çocuk yardımı ödemelerinde yapmayı planladığı artışlar sonrasında, aylık sosyal yardım ödeneği ile asgari ücret arasında "çok fazla fark kalmayacağını" düşünüyor ve bir işte çalışmanın "değmeyeceğine" inanıyor.

Ankete 1005 kişi katıldı ve bu katılımcıların yüzde 44'ü sosyal yardım ödemelerindeki artışa karşı çıkarken, yüzde 45'i ise kararsız görünüyor.

Şu an için Almanya'da işsizlere verilen aylık 502 euro işsizlik maaşı, yeni plana göre 563 euroya yükseltiliyor. Ayrıca, bu yardımı alanların kira ve sağlık sigortası masrafları da devlet tarafından karşılanacak.

Bu artış, 2025 yılından itibaren düşük gelirli ebeveynlere yönelik destekte büyük bir artışla aynı döneme denk geliyor. Aileler, ilk çocukları için aylık 636 euro, sonraki her çocukları için ise 530 euro sosyal yardım alacaklar.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum