Almanya'da hayat kurtaran yenilik, organ bağışı kolaylaşıyor

Almanya'da hayat kurtaran yenilik, organ bağışı kolaylaşıyor

Almanya'da organ bağışı bekleyen binlerce hasta insan için potansiyel bağışçıların bağış yapma isteklerini kayıt etmelerini kolaylaştıracak yeni bir online kayıt sistemi Pazartesi günü hayata geçirilecek.

Almanya’da organ bağışı bekleyen binlerce insan için umut verici bir gelişme yaşandı. Pazartesi günü itibarıyla potansiyel bağışçılar organ bağışı tercihlerini kolayca çevrimiçi bir veri tabanına kaydedebilecekler. Federal Sağlık Bakanlığı, bu yeni sistemin organ bağışı sayısını artırarak daha fazla hayat kurtaracağını umuyor.

Organ Bağışı Kararını Kolaylaştıran Online Kayıt

Yeni online kayıt sistemi, organ bağışı konusunda karar verme sürecini güçlendirmeyi amaçlıyor. 16 yaş ve üzeri herkes, kimlik kartı veya pasaport başvurularında bilgilendirilecek ve pratisyen hekimler hastalarını düzenli olarak bilgilendirecek.

KAYIT NASIL YAPILIYOR?

Potansiyel bağışçılar, "www.organspende-register.de" adresindeki portal aracılığıyla bağış tercihlerini kaydedebilirler. Başlangıçta eID işlevine sahip kimlik kartları kullanılarak kayıt yapılabilirken, Temmuz ayından itibaren sağlık sigortası sağlayıcılarından alınacak sağlık kimlikleri ile de kayıt mümkün olacak.

Online kayıt, acil durumlarda doktorların bağış isteğini hızlı ve güvenilir bir şekilde belirlemelerini sağlıyor.

16 YAŞINI GEÇMİŞ HERKES

Kayıt ücretsiz ve istenildiği zaman değiştirilebilir veya silinebilir. 16 yaşından itibaren herkes kayıt yaptırabilir ve beş farklı seçenek arasından tercih yapabilir.

Bu yenilik, Almanya’da organ bağışı konusunda farkındalığı artırma ve daha fazla insanın hayatını kurtarma yolunda önemli bir adım olarak görülüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT