Almanya'da hava bozdu, uzmanlardan peş peşe uyarılar geldi: Ülke genelinde sel alarmı!

Almanya'da hava bozdu, uzmanlardan peş peşe uyarılar geldi: Ülke genelinde sel alarmı!

Meteoroloji uzmanları Almanya’nın orta, güney ve kuzey bölgeleri için sel uyarısı verdiler. Doğu kesimleri için ise don uyarısı verildi.

Meteoroloji uzmanı Dr. Karsten Brandt BİLD'E verdiği demeçte: “Son günlerin yağmuru Ren, Moselle, Sieg ve Ahr bölgeleri üzerinden bir sel dalgası olarak ilerliyor” dedi.

Alman Meteoroloji Servisi'nden Meteorolog Andreas Friedrich BİLD’e şunları söyledi: “Kovalardan dökülürcesine yağmur yağdı. Hunsrück’te ve Forbach’ta 36 saat içinde metrekare başına 68 ila 78 litre arası yağmur yağdı.”

Yağışlı hava, Bavyera’nın kuzey ve doğusundaki nehirlerin taşmasına neden oldu. Böylece Schenkenau, Neustadt'ın Fürth am Berg bölgesindeki Steinach ve Mainleus'taki Main için Çarşamba sabahı haber servisine göre sel raporlama seviyesi 3 olarak açıklandı.

Aşırı yağışlardan Moselle ve Ren nehirlerindeki gemi seferleri de etkilendi. Rheinland-Pfalz taşkın raporlama merkezine göre, Trier'deki Moselle açıklarında su seviyesi Çarşamba gecesi 7.63 metrelik bir yüksekliğe ulaştığı için gemi nakliye işlemleri geçici olarak durduruldu.

Raporlama merkezine göre, Orta Ren'deki Koblenz ve Andernach bölgelerinde de taşma seviyesi 1 aşıldı. Bu nedenle gemiler burada hızlarını azaltmak ve kanalın ortasında beklemek zorunda kaldılar. Önümüzdeki Cuma gecesi için uzmanlar, Kaub açıklığında 4,70 metre ve Koblenz açıklığında maksimum 5,5 metrelik bir yükseklik bekliyor.

Taşkın uyarıları için toplam dört raporlama düzeyi vardır. Raporlama düzeyi 3, ev arazilerinin veya bodrumların sular altında kaldığı ve şehirlerarası trafik bağlantılarının etkilendiği anlamına gelir.
Meteorolog Andreas Friedrich BİLD’e şunları söyledi: “Kalıcı yağışlar artık tarih oldu. Yumuşak Atlantik havası Güneydoğuya doğru itildi ve artık “derin Ümit” etkili. Derin Ümit kuzeybatıdan kutup kaynaklı soğuk deniz havasını getiriyor.” Gün boyunca Kuzey Denizi’nden yağmur, kar ve sulu kar yağışları bekleniyor.

Meteorolog Jürgen Schmidt: “Perşembe günü güneş ışığı ile birlikte yağışsız bir gün olacak. Aynı zamanda doğu ve güneydoğuda son kar yağışları etkili olacak. Önümüzdeki hafta sonu yağmur ve karla birlikte hava durumu soğuk ve yağışlı olacak” dedi.

Önümüzdeki birkaç gün güçlü rüzgâr ülkenin her yerine yağmur getiriyor. Kar yağışı ile birlikte sıcaklıklar gündüz 3-5 derece, gece ise 0 dereceye kadar düşecek.

Berlin ve Brandenburg sokaklarında kayma tehlikesi yaşanabilir. Alman Meteoroloji Servisinin açıklamasına göre, öğle saatlerinde yağmur ve kar yağışları başlıyor ve akşam saatlerinde Niederlausitz’e ulaşıyor. Yağışların Perşembe gecesine kadar devam etmesi bekleniyor. Hafta sonuna kadar soğuk ve yağışlı bir hava, daha sonra ise tekrardan ılıman bir hava bekleniyor.

Perşembe günü havanın az yağışlı ve 2 ila 5 derece arasında olması, Cuma günü çok bulutlu, kısmen yağmurlu veya karla karışık yağmur, Cumartesi günü havanın 1 ila 5 derece arasında bulutlu ve yağışlı olması, Pazar günü batıdan gelen soğuk hava ile birlikte karla karışık yağmur, Pazartesi havanın çoğunlukla kapalı ve yer yer yağmurlu olması, Salı günü ise hava durumunun yağmurlu ve 4 ila 10 derece olması bekleniyor.

Hava durumu uzmanı Jung: “Önümüzdeki 10 ila 14 günlük hava durumu için Almanya’da sürdürülebilir bir kış havası görünmüyor. 500 ila 600 metre civarlarında kar yağışları olacak, ancak alçak bölgeler için maksimum yağış ve soğuk hava beklenebilir” dedi.

Çeviri: Tuğba Ünal

HABERE YORUM KAT