Almanya'da hatalı tedavide artış: Karın boşluğunda alet unutulan bile var...

Almanya'da hatalı tedavide artış: Karın boşluğunda alet unutulan bile var...

Almanya'da tıbbi hatalarla ilgili raporların sayısı her geçen gün artıyor. Raporlar, yanlış uzuvlara yapılan ameliyatlardan, vücutta unutulan cerrahi aletlere kadar bir çok şikayeti kapsıyor.

Techniker Krankenkasse tarafından yakın zamanda yapılan bir analize göre, Almanya'da rapor edilen tedavi hatalarının sayısı artıyor.

Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) tarafından aktarılan rakamlara göre, 2023 yılında toplam 6 bin 509 sigortalı, yanlış tedavi edildiklerinden şüphelendikleri için sigorta şirketiyle iletişime geçti. Bu rakam 2022 yılında sadece 5 bin 979 sigortalıydı.

Sağlık sigortası fonu başkanı Jens Baas gazetelere verdiği demeçte, "Deneyimlerimiz göstermiştir ki, yaklaşık her üç vakadan birinde, açık bir tıbbi hataya dair kanıtlar o kadar güçlü oluyor ki, yoğun bir soruşturma başlatıyoruz" dedi.

HASTANIN İÇİNDE ALET UNUTULUYOR

Araştırmalar aynı zamanda, etkilenenlerin çoğunun hataları fark etmemesi veya sağlık sigortası şirketlerine danışmaması nedeniyle önemli sayıda bildirilmemiş vaka olduğunu da gösteriyor.

Vaka yelpazesi ise oldukça geniş...

İhmaller, yanlış ilacın verilmesinden, karın boşluğunda bırakılan sürüntü veya cerrahi aletlere ve yanlış kol veya bacak ameliyatına kadar uzanıyor.

Vakalar, yüzde 33 ile en fazla cerrahi alanda bildiriliyor.

ARTI49
Fotoğraf: Temsili

HABERE YORUM KAT