Almanya'da Hamas sembolüne yasak çağrısı

Almanya'da Hamas sembolüne yasak çağrısı

Almanya'da Humboldt Üniversitesi'nin protestocular tarafından basılması ve bir çok Hamas yanlısı posterin asılmasından sonra Berlin Eyaleti İçişleri Senatörü Iris Spranger Hamas sembolünün yasaklanması çağrısında bulundu.

Berlin Eyaleti İçişleri Senatörü Iris Spranger (SPD), Hamas sempatizanları tarafından kullanılan kırmızı üçgen sembolünün yasaklanması çağrısında bulundu.

Spranger, yaptığı açıklamada, "Sembolün yasaklanmasını memnuniyetle karşılarım" dedi. Humboldt Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün işgali sırasında, ucu aşağıya bakan kırmızı üçgenin duvarlara birçok kez çizildiği belirtildi.

Humboldt Üniversitesi, yasaklanmış bir örgütün sembollerinin kullanılmasından dolayı suç duyurusunda bulunduğunu cuma günü açıkladı. Çarşamba günü, İsrail’i protesto etmek ve Filistinlilere destek vermek amacıyla aktivistler üniversitenin bazı bölümlerini işgal etti. Üniversite yönetimi, perşembe günü saat 18.00’e kadar bu duruma müsamaha gösterdi ve işgalciler ile bilim insanları arasında diyalog kurulmasına çalıştı. Ancak sonunda bina boşaltıldı. Polis, binadan yaklaşık 170 aktivistin çıkarıldığını bildirdi.

HABERE YORUM KAT