Almanya'da günlerdir kayıp olan 9 yaşındaki kızdan acı haber

Almanya'da günlerdir kayıp olan 9 yaşındaki kızdan acı haber

Almanya’nın Saksonya eyaletindeki Döbeln kasabasında geçen haftadan beri kayıp olan 9 yaşındaki Valeriia’nın cesedi bulundu.

Orta Saksonya'da Döbeln kasabasından gelen acı haberi tüm Almanya'yı derinden sarstı.

Döbeln Belediye Başkanı Sven Liebhauser, Facebook'ta yayınlanan bir videoda “Döbeln şokta” dedi. Geçen haftadan beri kayıp olan 9 yaşındak Valeriia'nın cesedi bulundu. Valeriia'nın bir suçun kurbanı olduğunun anlaşılması üzerine kasaba hafta sonu için planlanan kasaba festivalini iptal etti.

CDU'lu politikacı “Döbeln kutlama yapmak istemiyor, Döbeln yas tutuyor” dedi. Liebhauser, kızın ölümünün ardından çok sayıda vatandaşın kendisinden kasaba festivalini iptal etmesini istemesi üzerine, kasabanın ihtiyar heyetinin şimdi bunu yapmaya karar verdiğini söyledi.

Bunun yerine Pazar günü saat 10'da bir anma töreni düzenlenecek. Halk da Cuma akşamı saat 18:00'de Obermarkt'ta mumlarla kızı anmak için bir araya gelmeye çağrılıyor. Aileye destek olmak için bir bağış hesabı da oluşturuldu.

CESEDİ BULUNDU, AÇIKLAMA GELDİ

Kızın cesedi Salı günü öğleden sonra kasabanın güneyindeki bir ormanın sık çalılıklarında bulundu. Müfettişlere göre Hermsdorf ve Mahlitzsch arasındaki bu orman, kızın evinden yürüyerek yaklaşık dört kilometre uzaklıkta.

Dokuz yaşındaki kız 3 Haziran'da kaybolmuş ve o tarihten bu yana haber alınamamıştı. Müfettişler cinayet şüphesi üzerinde duruyor ancak ölüm nedeni hakkında daha fazla ayrıntı vermiyor. Cinsel bir suç işlendiğine dair herhangi bir belirti yok. “Bild” gazetesine göre failin, şu anda polis koruması altında olan aileye yakın olduğundan şüpheleniliyor.

Emniyet Müdürü Carsten Kaempf, bu suçu çözmek ve fail ya da failleri bulmak için mümkün olan her şeyin yapıldığını belirtti. Savcılık, cesedin bulunduğu yerin aynı zamanda suç mahalli olduğunu varsayıyor.

"KORKUNÇ BİR HABER!"

Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer (CDU) üzüntülerini dile getirdi.

Kretschmer, "Bugün bize ulaşan korkunç bir haber. Döbeln'li küçük Valeriia'nın ölümü karşısında şok oldum ve yıkıldım" derken, X'e şunları yazdı:

"Düşüncelerimiz ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte. Son birkaç gündür geniş çaplı arama çalışmalarına katılan tüm acil servislere teşekkürlerimi sunuyorum."

Valeriia'nın okulundaki öğretmenler ve öğrenciler de kendi saflarından bir çocuğun şiddetle hayatlarından koparıldığı haberini kabullenmekte zorlanıyorlar. Eyalet Okullar ve Eğitim Dairesi sözcüsüne göre, birkaç okul psikoloğu krize müdahale için öğle saatlerinden bu yana okulda bulunuyor.

Yetkili makamlar ayrıca, kızın derse devamsızlığının annesine bildirilmemesi nedeniyle okulun görevini kötüye kullanmasını da soruşturuyor.

ARTI49

FOTOĞRAF: TEMSİLİ

HABERE YORUM KAT
3 Yorum