Almanya'da gündem: Otomobillere ek vergi

Almanya'da gündem: Otomobillere ek vergi

Almanya'da iklim krizinin önüne geçilmesi ve elektrikli araçların kullanılmasına teşvik için iklim dostu olmayan araçlara ek vergi getirilmesi çağrısında bulunuldu.

Federal Çevre Ajansı (UBA) Başkanı Dirk Messner, yaklaşan otomobil zirvesi öncesinde taşıt vergisi reformu yapılması çağrısında bulundu

Messner yaptığı açıklamada "Gelecekte, iklime zarar veren otomobiller yeni kayıt edildiklerinde iklim ek ücretine tabi tutulmalı. Bu, iklim dostu otomobilleri daha çekici hale getirecek." ifadelerini kullandı. Böylelikle vergilerden edinilen para, halihazırda iklim ve dönüşüm fonundan gelen elektrikli otomobil satın alma primlerini finanse etmek için kullanılabilecek.

Messner'e göre şirket arabası imtiyazının kaldırılması da faydalı olacak. Bu düzenleme sadece iklime zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda özellikle yüksek gelirli kişilerin üzerindeki yükü hafiflettiği için adaletsiz de oluyor.

Messner, "Dizel ayrıcalığı, yani dizele yönelik vergi ayrıcalıklı muamelesi de düşmeli" dedi. Böylelikle daha fazla insan daha iklim dostu elektrikli arabaları tercih edeceği düşünülüyor.

ELEKTİRİKLİ OTOMOBİLLERİN ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Pazartesi günkü otomobil zirvesinde Şansölye Olaf Scholz (SPD), otomobil üreticileri ve tedarikçilerinin, sendikaların ve çalışma konseylerinin temsilcileriyle bir araya gelecek. Zirve toplantısının konusu, Alman yollarına daha fazla elektrikli otomobil getirmek için pazarın daha da genişletilmesi. Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit'e göre enerji sektörü, bilim ve çevre derneklerinden temsilcilerin de katılması bekleniyor.

Ocak ayındaki ilk istişarenin ardından çok sayıda bakanın da katılmasının beklendiği tur, “Otomotiv ve Mobilite Endüstrisinin Dönüşümü Strateji Platformu'nun (Stam)” ikinci toplantısı olacak. Federal hükümete göre, 2030 yılına kadar Almanya yollarında en az 15 milyon tamamen elektrikli otomobilin bulunması hedefi yinelendi.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT
1 Yorum