Almanya'da geç emekli olmanın bedeli: Erken ölüm riski artıyor

Almanya'da geç emekli olmanın bedeli: Erken ölüm riski artıyor

Almanya'da emeklilik yaşının yükseltilmesi konusu, sık sık gündeme geliyor ve şimdi yapılan yeni bir araştırma, daha yüksek emeklilik yaşının nüfus için ciddi sonuçları olabileceğini gösteriyor.

Almanya'da sık sık gündeme gelen "geç emeklilik" konusunda yapılan bir araştırma ülkede yeni bir tartışmayı beraberinde getirdi. Yapılan araştırmada, daha uzun süre çalışanların yaşlılık dönemlerinde daha yüksek emekli maaşı alacak olmalarının yanı sıra, dezavantajların da olduğu ortaya çıktı.

ERKEN ÖLÜM VE GEÇ EMEKLİLİK

Mannheim ve Barselona Üniversiteleri'nden araştırmacılar, İspanya'daki 1967 emeklilik reformunu incelediler. Bu reform kapsamında emeklilik yaşı 1 Ocak 1967'den itibaren 60'tan 65'e yükseltilmişti. Araştırmanın şaşırtıcı sonuçlarına göre, emekliliğin bir yıl ertelenmesi halinde, 60 ila 69 yaşları arasında ölme riski, normal emekliliğe kıyasla yüzde 4,2 puan daha yüksekti. Fakat sadece geç emeklilik değil, aynı zamanda işin fiziksel zorlukları da ölüm riskini artırıyor. Fiziksel, psikososyal stres ve iş yerinde öz saygı gibi faktörlerin her birinin etkisi olduğu belirtiliyor.

EMEKLİLİK YAŞININ YÜKSELMESİ KAZANMA KAPASİTESİNİ AZALTIYOR

Berlin'deki Humboldt Üniversitesi'nden Makroekonomi Profesörü Marcel Fratzscher, emeklilik yaşının yükseltilmesinin bir diğer olumsuz etkisi olarak daha fazla insanın daha az kazanma kapasitesine sahip olabileceğini belirtiyor. Almanya'da şu anda iş gücü kaybı aylığı alan veya iş gücü kaybı nedeniyle emekli olan 4,5 milyon kişinin yoksulluğa düşme riskinin genel nüfusa kıyasla iki kat daha yüksek olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan çalışma ortamının sağlığı destekleyebilme özelliği, başarı ve takdir duygusu hissedenler için emekli olmanın ölüm oranı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını gösteriyor.

Araştırmacılar, emeklilik için tek bir çözüm olmadığını, erken emekliliğe erişimi ortadan kaldıran politikaların sosyoekonomik eşitsizlikleri artırabileceğini ve esnek emeklilik düzenlemelerinin daha uygun olabileceğini belirtiyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT