Almanya'da fırın zinciri iflas etti: 160 şubesi kapanacak

Almanya'da fırın zinciri iflas etti: 160 şubesi kapanacak

Fırın zinciri Lila Bäcker Şubat ayında dört eyaletteki tüm şubelerini kapatıyor. Bu iflastan 900 çalışan etkilenecek...

İflas eden fırıncılık zinciri Lila Bäcker'in Mecklenburg-Vorpommern, Brandenburg, Berlin ve Schleswig-Holstein'da kalan 160 şubesini de kapatması gerekiyor. Şirketin Cuma günü Neubrandenburg'da yaptığı açıklamaya göre, aynı durum Pasewalk'taki lojistik alanı, yönetim ve üretim için de geçerli.

Açıklamada, "Bu nedenle yaklaşık 900 çalışanın 1 Şubat itibariyle işten çıkarılması gerekecek" denildi. Çalışanlar, iflas yöneticisi Christian Graf Brockdorff tarafından Cuma sabahı düzenlenen çevrimiçi bir konferansta kapanışlar hakkında bilgilendirildi.

DEVLET DESTEĞİYLE TOPARLANDI AMA...

Fırın zinciri uzun süredir mali zorluklarla mücadele ediyordu. Yaklaşık 2.500 çalışanı ve 400 mağazası bulunan Lila Bäcker, 2019'un başlarında iflas başvurusunda bulundu. Schwerin'den alınan devlet garantisi sayesinde Eylül 2019'da 270 mağaza ve 2.100 çalışanla yeniden faaliyete geçti.

Ekim 2023'te, fırın zinciri nihayet öz yönetim altında iflas işlemleri için başvuruda bulundu. Aralık ayında, şirketin tamamını devralacak son yatırımcı geri çekildi. İflas işlemleri 1 Ocak'ta başlatıldı. İflas yöneticisi yaklaşık 230 şubenin yaklaşık üçte birini kapatmak istedi. Sadece ilginç yerlerdeki 160 kadar sık kullanılan şube ve kafe kalacaktı. Şimdi onlar için de her şey bitti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT