Almanya'da fare alarmı

Almanya'da fare alarmı

Almanya’da devlet ormanları alarm verdi. Ormanlar fare istilası altında.

Aşağı Saksonya Eyalet Ormanları alarm veriyor. Yerin altında ve üstünde yaşayan kısa kuyruklu farelerin sayısı artmaya devam ediyor ve ağaçlara ciddi anlamda zarar veriyorlar.

Göttingen'deki Kuzeybatı Alman Orman Araştırma Merkezi uzmanlarına göre, aç kemirgenler özellikle ağaç kabuk böceğinin aktif olduğu ormanlık alanlarda yaygın.

GELECEĞİN ORMANLARI TEHDİT ALTINDA

Makas veya tarla faresi olarak da adlandırılan bu fare türü kışın çok fazla yiyecek kalmadığında, genç ağaçların köklerini veya gövdelerdeki kabukları kemiriyor. En kötü durumda ağaçlar ölür.

Yaprak döken ağaçlar özellikle etkileniyor ve bu ağaçlar özellikle kuraklık, zararlı böcekler ve fırtınalardan etkilenen ormanlık alanlara yeniden dikiliyor. Yani fareler geleceğin ormanlarını bile tehdit ediyor.

İlk önlem olarak, devlet ormancılık yetkilileri şimdi fidanların dikileceği çimenlik alanları biçmek istiyor. Çimenler olmadan fareler daha az koruma buluyor. Genç ağaçların ilkbaharda toprağa dikilmesi de yardımcı olur. Böylece kış yaklaşırken kemirgen istilasına karşı daha az duyarlı olabilirler.

ARTI49

HABERE YORUM KAT