Almanya'da erkeklere özel otoparkın hikayesi... "Şaka" olarak ortaya çıktı!

Almanya'da erkeklere özel otoparkın hikayesi... "Şaka" olarak ortaya çıktı!

Dünyanın tek "erkek otoparkı" Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaleti'nde yer alıyor. "Şaka" olarak ortaya çıkan ve 50 Euro'ya mal olan otoparka uluslararası ilgi ise çok büyük...

Almanya'da aracınızı park etmek için yer bulmak her zaman zor olmuştur. Genelde araç sahipler ücretli otoparkları kullanırken, yoğunluktan ötürü buralarda da yer bulmak bazen zorlaşıyor.

Baden-Württemberg Eyaleti'nde ise ilginç bir otopark bulunuyor. Kara Orman'da yer alan Triberg'in Belediye Başkanı Gallus Strobel, "şaka olsun" diye 2012 yılında dünyanın ilk erkekler için otoparkını yarattı.

"50 EURO'YA MAL OLDU!"

Çok katlı bu otoparkta kullanımı özellikle zor olan iki park yeri bulunmaktadır. Bunun nedeni, otoparkın Gutach nehrine bakan bir tarafının hafif açılı olması ve bu şekilde iki park yerinin de açılı şekilde olmasıdır. Bu nedenle park yerlerine sadece uzunlamasına veya geriye doğru erişim sağlanabiliyor.

Uzmanların kazalardan korkmasıyla birlikte, 2012 yılında otoparkın bir halkla ilişkiler çalışması olarak "erkek otoparkı" ilan edilmesi sağlandı. Belediye Başkanı Gallus Strobel, "Kasabamız pazarlama için yılda en az 50.000 Euro harcıyor ve otopark kampanyası bize belki 50 Euro'ya mal oldu" diyerek, kendi fikrinin maliyet-fayda oranını övüyor.

DÜNYA ÇAPINDA İLGİ GÖRÜYOR

Baden-Württemberg'in en güzel şelalelerinden biriyle de tanınan Kara Orman'daki bu sakin küçük kasaba, söz konusu otoparkıyla epey ilgi çekti. Dünyanın dört bir yanından medya kuruluşları bu otoparkla ilgili birçok haber yaptı. Aralarında ABD, Japonya, Kore ve Fransa'nın da bulunduğu ülkelerden televizyon ekipleri buraya gelerek, otoparkla ilgili haberlere imza attı. Yani 50 Euro'luk "fikirle", kasaba bir anda dünyanın ilgi odağı oldu.

Öte yandan, otoparka yalnızca erkekler park etmiyor. Elbette ki, kadınların da park etmelerine izin veriliyor.

ARTI49

Fotoğraf: Temsili

HABERE YORUM KAT