Almanya'da enflasyon primi: Çalışanlara ekstra kazanç kapısı

Almanya'da enflasyon primi: Çalışanlara ekstra kazanç kapısı

İşverenler, 2024 sonuna kadar çalışanlarına 3.000 Euro'ya kadar vergisiz ve sigortasız olarak enflasyon primi verebilirler.

Almanya'da birçok şirket, enflasyonu telafi etmek amacıyla çalışanlarına ikramiye ödemesi sağlıyor. İşverenler, 2024 yılı sonuna kadar, vergi ve harçlardan muaf olarak, çalışanlarına enflasyon ikramiyesi olarak 3.000 Euro'ya kadar ödeme yapabilirler.

BİR VEYA BİRKAÇ TAKSİTTE ÖDEME

İşveren tarafından gönüllü olarak ödenen enflasyon telafi ikramiyesi bir defada ya da birkaç taksitte ödenebilir. Federal Maliye Bakanlığı web sitesinde şu açıklamayı yaptı, "Vergi muafiyeti, işveren tarafından çalışana tercih edilen dönemde toplam 3.000 Euro'ya kadar verilen çeşitli (kısmi) yardımlar için de geçerlidir." Örneğin aylık taksitler halinde ödeme de vergi açısından mümkündür. Kısmi yardımların tek bir karara dayanması gerekmez, her birine ayrı ayrı karar verilebilir veya kararlaştırılabilir.

İKRAMİYEDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

çalışanlar, istihdam türlerine bakılmaksızın, bu tür bir vergisiz enflasyon ikramiyesi alabilirler. İş uzmanları, bu ikramiyenin işveren tarafından sağlanan gönüllü bir yardım olduğunu vurguluyor. Enflasyon tazminatı ödemesinin belirlenip belirlenmeyeceği ve nasıl belirleneceği işvereni ilgilendiren bir konudur. Büyük şirketlerde ve kamu sektöründe, genellikle iş sözleşmesine veya toplu iş sözleşmesine bağlanır.

Bu ikramiye aynı zamanda mini-işlerde çalışanlar için de geçerlidir. Birden fazla mini işte çalışanlar, her bir iş ilişkisinden bağımsız olarak tam 3.000 Euro'luk ikramiyeyi alabilirler.

İş portalının tavsiyesine göre, yarı zamanlı çalışıyorsanız, ilgili işverene olası enflasyon tazminatının ne kadar yüksek olduğunu sormanız genellikle tavsiye edilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
5 Yorum