Almanya'da enflasyon mayıs ayında yükseldi

Almanya'da enflasyon mayıs ayında yükseldi

Federal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan ilk rakamlara göre tüketici fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 daha yüksek gerçekleşti.

Federal İstatistik Ofisi tarafından çarşamba günü açıklanan ilk rakamlara göre tüketici fiyatları Nisan ayındaki yüzde 2,2'nin ardından geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 daha yüksek gerçekleşti.

Geçici rakamlara göre, 1 nisan'dan bu yana doğal gaz ve bölgesel ısıtma için yüzde 19'luk normal KDV oranı yeniden uygulanmasına rağmen, enerji mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 1,1 daha ucuza mal oldu.

Geçici verilere göre tüketiciler mayıs ayında gıda için bir önceki yıla kıyasla yüzde 0,6 daha fazla ödemek zorunda kaldı.

Hizmet fiyatlarının ise yüzde 3,9 oranında artması beklenmekte. Devlet istatistik ofislerinden alınan verilere göre, sigorta hizmetleri fiyatları özellikle keskin bir şekilde yükseldi. Yüksek enflasyon oranları tüketicilerin satın alma gücünü zayıflatıyor.

Ekonomistler mayıs ayında enflasyonun yükselmesini beklemiş ve şirketlerin fiyat artışlarına yol açabilecek ücret artışlarına işaret etmişti.

İlk çeyrekte ücret artışları ve enflasyon telafi primleri, çalışanların nominal ücretlerinde yüzde 6,4'lük önemli bir artışa yol açtı. Aynı dönemde tüketici fiyatları sadece yüzde 2,5 oranında arttığı için reel ücretler yüzde 3,8 oranında yükseldi.

Federal Ofis'in de çarşamba günü açıkladığı üzere bu artış, istatistiklerin 2008 yılında uygulanmaya başlamasından bu yana kaydedilen en güçlü artış oldu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT