Almanya’da enflasyon düşüşe mi geçti?

Almanya’da enflasyon düşüşe mi geçti?

Almanya'da Mart ayından itibaren enflasyon 2021'in gerisine düştü. Düşüşün ana nedeninin enerji fiyatlarındaki hafifleme olduğu düşünülüyor.

Federal İstatistik Dairesi’nin raporlarına göre, Almanya’da enflasyon oranı 2021 yazından bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Mart 2024’te yüzde 2,5’e düşen enflasyon, son üç yılın en düşük oranını işaret ediyor. Bu düşüşün arkasında yatan ana neden, enerji fiyatlarındaki hafiflemeye bağlanıyor.

GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ AZALIYOR

Federal İstatistik Ofisi Başkanı Ruth Brand, enerji fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra gıda fiyatlarındaki artışın yavaşlamasının da enflasyon üzerinde etkili olduğunu belirtiyor. Tüketiciler, bu durumun süpermarket alışverişlerine ve elektrik faturalarına olumlu yansımasını bekleyebilir.

Kuzey Ren Vestfalya, Tüketici Danışma Merkezi’nden Silvia Monetti ise enflasyonun yavaşlamasının fiyat artışlarının durduğu anlamına gelmediğini, ancak artış hızının azaldığını ifade ediyor. Bazı süpermarketler ve indirim marketleri, ürün fiyatlarında indirim yapacaklarını şimdiden duyurdu.

ENERJİ FİYATLARI YENİDEN ARTABİLİR

Enerji fiyatlarındaki düşüş trendi, elektrik ve doğal gaz fiyatlarında gözlemlenen yüzde 8 ve yüzde 9’luk düşüşlerle teyit ediliyor. Ancak enerji fiyatlarının Mart 2024’te yeniden artabileceği konusunda uyarılar var.

ENFLASYON YIL İÇİNDE AZALACAK

Gıda fiyatlarındaki artış oranı da önemli ölçüde yavaşladı. Özellikle taze sebze ve süt ürünleri fiyatlarında düşüş gözlemleniyor. Alman Perakendeciler Birliği, enflasyonun yıl içinde daha da yavaşlayacağını ve bu durumun tüketicilerin durumunu iyileştireceği öngörülüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum