Almanya'da enerji şirketi on binlerce kişiyi dolandırdı... Yanlış faturalar yansıtıldı

Almanya'da enerji şirketi on binlerce kişiyi dolandırdı... Yanlış faturalar yansıtıldı

Düşük maliyetli yeşil elektrik ve yeşil gaz sağlayıcısı Stadtenergie GmbH'nin binlerce elektrik ve gaz müşterisini dolandırdığı iddia ediliyor. Sebep olunan zarar milyonları bulabilir. Konuyla ilgili olarak savcılığa da bilgi verildi.

Dortmund Belediyesi su ve enerji tedarikçisinin (DEW21) bir yan kuruluşu olan Stadtenergie GmbH'nin elektrik ve gaz müşterilerini büyük ölçekte dolandırdığından şüpheleniliyor. Ülke çapındaki “düşük maliyetli tedarikçinin” 2022 ve 2023 yıllarında müşterilerine yanlış faturalar ve bazı durumlarda çok yüksek tarifeler yansıttığı iddia ediliyor.

Usulsüzlüklerin 2023 yıllık denetimi sırasında ortaya çıkmasının ardından DEW21 bu duruma tepki gösterdi: "

Sorumlu bir yönetici görevden alınmış ve konunun açıklığa kavuşturulması için dış denetçiler görevlendirilmiştir. Meydana gelen zarar on milyonları bulabilir ve 30.000 kadar müşteriyi etkileyebilir."

SAVCILIK BİLGİLENDİRİLDİ

Denetçiler tarafından yapılan denetime ek olarak DEW21, bugüne kadar herhangi bir suç duyurusunda bulunulmamış olmasına rağmen savcılığı da bilgilendirdi. Olaydan etkilenen müşterilere şirket tarafından hatalı faturalandırma hakkında bilgi verilecek ve faturalar düzeltilecek.

DEW21'in internet sitesinden yapılan açıklamada, “Şu anda iç ve dış uzmanlarla birlikte olayı soruşturuyoruz ve devam eden soruşturmalar hakkında daha fazla bilgi veremeyeceğimizi anlayışla karşılamanızı rica ediyoruz” denilirken, "Açık olan şu ki, şirketimizde herhangi bir yasa dışı davranışı kabul etmiyoruz" diye belirtildi.

Şu anda odaklanılan nokta ise, olayların analiz edilmesi ve faturalama hatalarının nasıl meydana gelmiş olabileceği sorusunun açıklığa kavuşturulmasıyla ilgili...

ARTI49

HABERE YORUM KAT