Almanya'da en çok tercih edilen araba markası açıklandı

Almanya'da en çok tercih edilen araba markası açıklandı

Almanya'da güncel "kayıtlı araba" verileri kamuoyuyla paylaşıldı. Araç sayısının 61 milyona yaklaştığı belirtilirken, en çok tercih edilen markanın Volkswagen olduğu belirtildi.

Almanya'da trafik her geçen gün daha da yoğunlaşıyor. Son verilere göre 2023 yılında trafikte olan kayıtlı araç sayısı, önceki yıllara göre ciddi bir artış sergiledi. Elektrikli otomobillerdeki artış da ayrıca dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra yaklaşık her beş kayıtlı arabadan biri Volkswagen...

Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu'na göre, 1 Ocak 2024 tarihinde Almanya'da 60 milyon 680 bin 636 otomobil, kamyon ve iki tekerlekli araç kayıtlı olup, bu rakam bir önceki yılın raporlama tarihine göre yüzde 0,9 daha fazla. Otomobil sayısı yüzde 0,7 artışla 49,1 milyona yükselirken, en güçlü büyüme yüzde 2,7 artışla 3,74 milyona yükselen HGV sayısında gerçekleşti.

Volkswagen ise, yine açık ara farkla en fazla tercih edilen marka oldu. Bir önceki yıla göre yüzde 0,4 artışla toplam 10,24 milyon araç tescil edildi. Onu 4,7 milyon adetle Mercedes ve 4 milyonun biraz altında bir rakamla Opel takip ediyor. En az beş basamaklı araç sayısına sahip üreticiler arasında en güçlü büyüme, yaklaşık yüzde 97 artışla 37 bin adedin biraz altına ulaşan Çinli marka MG tarafından sağlandı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT