Almanya'da emlak krizi: İnşaat sektörü binlerce kişilik istihdam kaybı bekliyor

Almanya'da emlak krizi: İnşaat sektörü binlerce kişilik istihdam kaybı bekliyor

Almanya'da giderek daha az sayıda konut inşa ediliyor. Bu durum inşaat sektörünü zorluyor. Sektör 15 yıldan uzun bir süredir ilk kez iş kaybı bekliyor.

Konut inşaatındaki kriz nedeniyle Alman inşaat sektörü, 2024'teki mali krizden bu yana sektördeki ilk iş kaybını bekliyor. İnşaat sektörü birliği HDB'nin Genel Müdürü Tim-Oliver Müller, Alman Basın Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki aylarda yaklaşık 10.000 kişinin işten çıkarılmasını bekliyoruz" dedi.

Müller, ticari ve kamu inşaatları 2023'te hafif atlatıp ciroda sadece hafif bir düşüş kaydederken, konut inşaatlarında cironun yüzde 12 oranında düştüğünü açıkladı ve şunları ekledi, "Konut inşaatında cironun 2024 yılında da yüzde 12 daha düşeceğini varsayıyoruz."

HDB üyeleri arasında yapılan bir ankete göre, ankete katılan 450 şirketin yüzde 55'i 2024 yılında kazanç durumlarının kötüleşmesini bekliyor. Yüzde 60'ı işgücünü sabit tutmak isterken, yüzde 12'si büyümek ve neredeyse üçte biri (yüzde 29) işten çıkarmak istiyor.

İSTİHDAM YARATMA DÖNEMİNİN SONU

HDB'ye göre, ana inşaat sektörü 2023 yılında yaklaşık 927.000 kişinin işvereniydi. Dolayısıyla yaklaşık 10.000 kişilik istihdam azalması, sektördeki işlerin yalnızca yüzde birini kapsıyor.

Aynı zamanda bu, sektörde 700.000 kişinin istihdam edildiği küresel mali krizin yaşandığı 2008 yılından bu yana inşaat sektöründe yaşanan ilk istihdam kaybı olacak. HDB'ye göre bu tarihten sonra emlak sektöründeki istihdam 2022 yılına kadar toplamda 200.000'den fazla kişi artarak istikrarlı bir şekilde yükselmiş ancak geçen yıl durgunluğa girdi. Yıllarca Alman ekonomisinin temel direklerinden biri olan inşaat sektörü artık sorunlu bir çocuk haline geldi.

HDB Genel Müdürü Müller, sadece demografik değişim nedeniyle inşaat sektörünün 2030 yılına kadar yaklaşık 120.000 kalifiye işçi açığı ile karşı karşıya kalacağını ve bu durumun endişe verici olduğunu söyledi ve şunları ekledi, "Ne olursa olsun, krize rağmen kalifiye işgücü seviyesini kabaca korumak için işe alım yapmak zorundayız. İnşaat sektörüne her zamankinden daha acil ihtiyaç var. Özellikle konut inşaatı yeniden canlandığında, şu anda kaybetme riski altında olduğumuz her bir vasıflı işçiyi kaybetmiş olacağız."

İSTİHDAM KONUSUNDA KARAMSARLIK ARTIYOR

Alman İnşaat Sektörü Merkez Birliği (ZDB) Aralık ayında karamsarlığını dile getirmişti. O dönemde orta ölçekli inşaat şirketlerini temsil eden dernek, bu yıl yaklaşık 30 bin çalışanın önemli ölçüde kaybedilmesini bekliyordu.

Artan faiz oranları ve pahalı malzemeler nedeniyle Almanya'da konut inşaatı durma noktasına geldi. Ifo Enstitüsü, geçen yılki tahmini 270.000 konuta kıyasla 2024 yılında sadece 225.000 konutun tamamlanmasını bekliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum